Detoks

22 Mayıs 2019 By 0 Yorum

Detoks Nedir

Detoks kürleri giderek daha popüler hale geliyor. Bununla birlikte, çoğumuz, evde bile güvenli ve etkili bir detoksifikasyon tedavisi uygulamamıza yardımcı olacak temel bilgilerden yoksundur.
Bu alandaki uzman doktorlara göre, avantaj ve dezavantajlarından önerilen menülere dek detoksifikasyon süreci hakkında bilmemiz gerekenler bunlardır.

Stres ve yorgunluk dışındaki detoks ihtiyacını gösteren semptomlar nelerdir?

Kilo Nasıl Verilir

Bir semptom ve detoksifikasyon gerektiren belirli bir organ veya sistem arasında bile bazı korelasyonlar vardır. Yüzeyden derinliğe başlayan vücut, belirgin belirti ve semptomlarla detoksifikasyon ihtiyacını belirtir:
– kuru ve parlamayan cilt
– portakal kabuğunun (selülit) görünüşü, ayak bileklerinin şişmesi ve supraklaviküler fosillerin şişkin görünümü gibi ağır bacakların hissedilmesi – lenfatik sistemin yükünü gösterir;
– sırt ve tüm vücuda yayılan kas-artiküler ağrılar;
– şişkinlik, kabızlık, hafif dağınık karın ağrısı, migren,bunlar sindirim sistemi (kolon) yükünü gösterir;
– karaciğer bölgesinde ağrılar, cildin sarımsı renklenmesi, tekrarlayan öfke baskısı – karaciğer ile ilgilidir;
– böbrek taşları, az miktarda sık idrara çıkma, tekrarlanan sistit – böbrek eliminasyonunun yavaşladığını, aynı zamanda muhtemel kalıcı bir korku durumunu gösterir;
– dış kirlilik olmadan astımiform (boğucu) görünümle öksürük, çevredeki olası çatışmaları gösterir.Sigara içenlerde veya solunum alerjilerinde kronik sigara içme öksürüğü açıkça sigarayla ilişkilidir, yani kirlilik / alerjenler ve zayıf hidrasyon.

Dejeneratif hastalıklar, romatolojik veya nörolojik otoimmün hastalıklar ve metabolik hastalıklar (diyabet, dislipidemi, gut) – kısacası, çoğu kronik hastalık zehirlenme on yılının ifadesidir.

Ne tür detoks ihtiyaç duyulduğunu nasıl biliyoruz?

Detox tipi, hedef organları, kullanılan yöntemleri ve tedavinin süresini belirtir.Temel olarak, herhangi bir standart detoks yüzeyden (deriden) başlar, bunu kolon, akciğerler, böbrekler izler.

Yavaş yavaş lenfatik ve kan detoksifikasyonunu ve sonuna kadar karaciğer detoksifikasyonunu yapılmalı..Bu düzen, belirli bir detoksifiye edici organın bir rahatsızlığı (hastalığı) olmayan insanlar için uygundur.

Bunun yerine, eğer net organ hasarı varsa (idrar enfeksiyonları, kolit veya bronşiyal astım, vb.),en az etkilenen organla başlanmalı ve en çok etkilenen organ geride kalır.

Yukarıdaki gibi derin bir detoksifikasyon için yeterli zamanımız yoksa (2-3 hafta), yukarıda belirtilen semptomlar nedeniyle daha fazla stresli organları belirlenilir.

Deriden sonra, kolon, lenfatik – ısrar etmeye devam ederek (diğer detoksifikasyon yöntemlerini kullanarak) ya önceki 3 birinde ya da “yüklü” olarak tanımladığımız başka bir organda.

Detoks Yontemleri

Kilo Nasıl Verilir

Yöntem olarak – sauna, cilt fırçalama, lenf drenajı, hidrokolonoterapi veya basit lavman, solumalar, masajlar, ısı uygulaması, ağırlıklı olarak su bazlı yiyecekler (su ve meyve suları, sebzeler) ve çeşitli hareket şekillerini kullanıyoruz(ışık, koşu, yüzme). Diğer yüksek etkili yöntemler: akupunktur, refleksoloji, homeopati, fascial masaj.

Detoks bakım süresi:

Kısa detoksifikasyon olabilir birkaç gün (2-3), orta bir detoks (7-10 gün) veya uzun (birkaç hafta),ya da bir yaşam tarzı olarak detoks – pratik olarak neredeyse her gün (bu, belirli bir sıraya ve sıvıların ve yiyeceklerin bir araya gelmesi anlamına gelir, böylece vücudun yükü, günlük hareket biçimleri ve meditasyon, dua vb. yoluyla olumsuz psişizmin ortadan kaldırılmasıyla ilişkilidir) .

Detoksifikasyon işlemine başlamadan önce vücudumuzu nasıl hazırlarız?

Mümkün olduğunca uyku zamanlarını düzenli tutulmalı. İşlenmiş gıdalardan, süper işlenmiş (kavurma, sert sindirilebilir kombinasyonlar – şeker, süt ürünleri, un, yağ, hayvansal protein) daha basit hale gelir: pişmemiş yiyecekler, buharda pişirilmiş veya pişirme ve orta miktarda. İçmeyi, rafine tatlıları ve hamur işlerini bırakıyoruz. Yavaş yavaş hayvan proteinlerini (et, süt ürünleri, yumurtalar) çıkarın. Bu işlem yaklaşık bir hafta sürebilir.

Yoğun sporlardan (dağ tırmanışları, maraton vb.), hem de hareketsizlikten kaçınılmalıdır. Detoksifikasyonun başlangıcında zorlu egzersizleri durdurulmalı ve kademeli olarak ilerlemeli.

Detoks kürlerinin süresi ne olmalıdır?

İdeal olarak, bu süre, yukarıda belirtilen semptomlarla izlenebilir, laboratuvar analizleri ve incelemeleri yoluyla ve ayrıca bazı önceden mevcut hastalıklara referansla vücut yükünün derecesine bağlıdır.

İyi bir yaşam tarzı olan nispeten sağlıklı bir kişi detoksifikasyonun birkaç gününden faydalanabilir. Nispeten sağlıklı fakat yetersiz yaşam tarzı orta (7-10 gün) veya uzun (2-3 hafta) tedavi gerektirir.Hastalar – vücüdu daha çok zarar görmuş – kısa, orta şiddette veya uzun süreli (2-3 hafta ila birkaç ay arasında) yumuşak kürler izleyebilir.

Sağlığımızı etkilemeden detoksifikasyon tedavisini kaç kez koruyabiliriz?

Nispeten sağlıklı ama detoksa alışık olmayan kişiler için, yılda ortalama 4 ila 10 günlük tedavi uygulanır (ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında iki kez).Uzun kürler yılda 2 defadan fazla önerilmez. Antrenmana bağlı olarak birkaç günlük kısa süreli dietler ayda bir veya iki ayda bir düzenlenebilir, ancak kürler arasında besin açısından zengin bir beslenmeye dikkat edilmeli.

https://www.facebook.com/gunluksaglik/

https://www.kilonasilverilir.com/keten-tohumunun-faydalari/