Kilo Nasıl Verilir

Hızlı Kilo Vermek Sağlıklı Mıdır?

14 Mayıs 2019 By 1 Comment

Hızlı Kilo Vermek Sağlıklı Mıdır?

Hızlı kilo vermenin sağlıksız olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Çabuk kilo vermek uğruna yapılan diyetler sonucunda kişiler vücudun ihtiyaç duyduğu proteini ve vitamini alamadıkları için çeşitli hastalıklara yakalanabilir. Bunun sonucunda da ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Hızlı kilo verme yöntemleri denenirken oldukça dikkatli bir şekilde hareket edilmesi gerekiyor. Yapılması gereken öncelikle uzman bir diyetisyen ile beraber çalışmak olacak. Daha sonra uygulanacak olan diyetler sonucunda sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir. Bu sayede de verilen kilolar hızlı bir şekilde geri alınmamış olur. Bilindiği üzere hızlı kilo veren kişilerin çoğu verdikleri kiloyu koruyamaz.

Aniden Kilo Vermenin Zararları

Kilo Nasıl Verilir

Aniden kilo verme sonucunda kişiler hem ruhsal hem de fiziksel açıdan olumsuz etkilenmektedir. Bunun başlıca nedenlerinden biri ise kas kayıplarına neden olmasıdır. İkinci bir neden ise vücudun hormonal olarak dengede tutulamamasından kaynaklanan birtakım sorunlara neden olması olarak sıralanabilir.

 

Zararları:

– Kişiler aşırı derece baş ağrısı hisseder. Aniden kilo verme sonucunda vücutta su dengesi de sağlanamaz.
– Uyku hali gibi çeşitli şikayetlerin yaşanması da buna ek olan şikayetlerden biridir. Ayrıca vücutta elektorit dengesi de bozulacaktır.
– Kalp ritim bozuklukları gibi hayati sonuçlara da neden olabilecek etkileri bulunmaktadır. Kişiler eğer aniden kilo verirler ise kan basınçları düşer. Buna bağlı olarak ani kalp krizi yaşayabilirler.
– Yorgunluk hissi en bilinen etkileri arasında yer alır. Bu normal zamanda hissedilen yorgunluk hissinin uzun süreli olarak vücutta hissedilmesidir.
– Saç dökülmesi ve çeşitli cilt hastalıkları da görülebilir. Hızlı kilo kaybı yaşanması adına doktorlar obezite gibi ciddi rahatsızlıkları olan kişilere diyet uygular.
– Bunun dışında kişilerin kendi kendilerine gelişi güzel bir şekilde diyet uygulaması ve hızlı bir kilo verme çabası içerisine girmesi hiç sağlıklı değildir.
-Yaşam kalitesinin ciddi oranlarda düşmesi buna bağlı olarak da osteporoz riskinin oluşması aniden kilo vermenin etkileri arasında gözlemlenir.

Kas Kaybı Yaşanması:

Kilo Nasıl Verilir

Hızlı kilo vermenin en belirin etkilerinden biri de kas kaybı yaşanmasıdır. Eğer oldukça fazla kilo vermenize rağmen bir beden dahi küçülmediyseniz kaliteli bir şekilde kilo vermediğiniz anlamına gelir. Kas kaybı yaşamadan kilo vermek adına karbonhidrat almaya özen göstermeniz gerekiyor. Bu durumda kişiler vücuda yeterli miktarda protein almalıdır.

– Karbonhidratlar vücut tarafından enerji ihtiyacının giderilmesi için kullanılır. Vücuda yeteri miktarda karbonhidrat alınmaması gibi durumlarda kasların yıkıma uygulanabilmesi söz konusudur.
– Kas kaybını önlemek adına kişiler günlük olarak aldıkları protein miktarını azaltmayacakları bir diyet uygulamalıdır.
– Kilo verme sürecinde kişilerin düştüğü hatalardan biri ise öğünlerin azaltılmasıdır. Tam tersi olarak günlük 3 öğün yerine daha fazla öğün tüketilmeli. Bu durumda beş öğün tüketmek oldukça yararlı olacaktır.
– Sık yeme alışkanlığı ise porsiyonların küçülmesine olanak sağlar. Ayrıca uyku esnasında vücudu proteinsiz bırakmamak açısından da düşünüldüğünde süt içilmesi oldukça uygun bir yöntemdir.
– Antrenman programı boyunca ise gücünüzü arttırmanız açısından yumurta tüketimine önem vermelisiniz. Süt ve süt ürünleri kas gelişimi için oldukça etkilidir.

Saç Dökülmesi:

Kilo Nasıl Verilir

Yanlış uygulanan diyetler ya da hızlı kilo vermek adına vücudun ihtiyaç duyduğu protein ve mineralleri almaması sonucunda saç dökülmeleri yaşanabilir. Bu durumda yapılması gereken ise uygun bir program seçmek olacak.

Mineral ve vitamin bakımından oldukça yüksek gıdaların bulunduğu diyet programları hem kilo vermenize yardımcı olacak hem de saç dökülmesi gibi sorunların yaşanmaması adına destek sağlayacak. Hızlı kilo veren kişilerde çeşitli stresler oluşabilir. Saç dökülmesinin nedenlerinden biri ise strestir.

Adet Düzensizliği:

Hızlı bir şekilde kilo vermeye çalışan kadınlarda görülen zararlı etkilerden biri de adetin düzensiz olmasıdır. Normal kadınlar iki haftada ya da ayda bir kez 4 ile 7 gün arasında adet görmektedir. Ancak düzensiz adet günlerinde bu süreç bir haftayı geçer. Ya da iki haftada bir görülebilir.

Çok ya da az olması da adet düzensizliği anlamına gelmekte olup sağlık açısından da oldukça zararlıdır. Hızlı kilo vermek adına bünyenizi riske sokmamalısınız. Uzman doktorlardan da destek alarak sağlıklı bir diyet ile kaliteli bir şekilde kilo verilmesi mümkün.

Kilo Vermenin Adete Etkisi

Hızlı kilo veren kişilerde görülen bir diğer etki ise adet düzensizliğidir. Kadınların en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri de adet dönemleri. Çünkü yaşanılacak olan adet düzensizlikleri birtakım hastalıklara neden olur. Her kadının yılda 11 ya da 13 kez adet olması gerekiyor. İ

lk adet olmaya başlanılan dönemlerde düzensizlikler olması oldukça normaldir. Ancak bu düzensizliklerin artması sonucunda kişilerin mutlaka uzman bir doktor ile görüşmesi gerekiyor. Adet düzensizliğinin pek çok nedenleri olabilir. Kilo vermek adeti etkiler mi konusunda ise en çok etkileyen etmenler arasında yer alır.

Adet Düzensizliği Neden Olur:

Kilo Nasıl Verilir

Stres adet düzensizliğinin yaşanmasında gözlemlenen en büyük nedenler arasında yer alır. Bunun yanı sıra gerginlikler ve aşırı şekilde kilo verme de adet düzensizliğini oluşturan unsurlardandır.

Sık sık düzensiz ve sağlıksız diyet programları uygulayan kişilerin adeti de düzenli olmaz. Bu durumda yapılması gereken ise sağlıklı bir şekilde beslenmeye dikkat etmek. Gün içinde vücudun su, mineral, potasyum, karbonhidrat, protein gibi ihtiyaçlarının muhakkak giderilmesi gerekiyor.

Hızlı Kilo Vermenim Adet Dönemine Etkileri:

Kadınların hepsi özellikle yaz dönemi yaklaştığında hızlı bir şekilde kilo vermek ister. Bu durumda tüm kadınlar gördükleri hızlı diyet programlarını uygulayarak yaza fit bir şekilde girmek ister.

Ancak kaçırdıkları önemli bir nokta var. Adet döneminde düzensizlikler yaşanması sosyal hayatında olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olur. Çünkü kadınların birçoğu adet düzensizliği yaşadığında ne zaman ve hangi gün adet olacaklarını bilmedikleri için tedirgin ve stresli davranır.

Günlük yaşam durumlarının da oldukça etkilenmesine neden olur. Psikolojik ve ruhsal bakımdan da büyük etkilere neden olacağı için hızlı kilo verip fiziksel ve ruhsal sıkıntı yaşanılacağına sağlıklı bir şekilde uzman kontrolünde kilo verilmesi daha uygun olacak. Beslenme koşullarının adet dönemi üzerinde etkisinin büyük olduğunu düşünürsek hızlı kilo vermenin de olumsuz sonuçlara yol açabileceğini düşünmek gerekir.

Adet Düzensizliğine Neden Olmadan Nasıl Kilo Verilebilir:

Hızlı kilo kaybı sonucunda vücutta doğrudan doğruya hiçbir şekilde yağ kaybı yaşanmaz. Verilen kilo genellikle kas dokularından ve sudan olur. Bu da yanıltıcı bir kilo kaybı yaşamanıza neden olmaktadır.

Vücudun normal fonksiyonlarını sürdürebilmesi açısından öncelikle dengeli bir şekilde kilo vermesi önemlidir. Bu sayede ise adet düzensizlikleri yaşanmadan kişiler kilo vermeye başlayacaktır.

Yapılması gereken ise oldukça basit Vitamin, mineral, karbonhidrat olmak üzere tüm besinlerden yeterli miktarda alarak ve öğünlerinizi sık, az olarak yapmanız durumunda adet düzensizliğinin de önüne geçmiş olacaksınız.

Bir ay içerisinde eğer 3 ya da üzeri bir şekilde adet görülmesi durumlarında ya da iki ay üst üste hiçbir şekilde adet görülmüyor ise uzman bir doktor ile görüşülmesi gerekir. Bu durumda kişiler olumsuz sonuçlardan da kurtulmuş olacaktır.

Osteoporoz:

Kilo Nasıl Verilir

Halk arasında kemik erimesi olarak da bilinir. Birinci derece akrabalarınızda var ise risk faktörü oluşturuyor demektir. Genetik olmasının yanı sıra yaşa, ırka ya da diğer faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Hızlı kilo vermenin zararları arasında görülen osteoporoz nedenlerinden biri kemiklerin protein bakımından eksik olmasıdır.

Ayrıca demir eksikliği gibi nedenlerden dolayı da ortaya çıkar. Kişiler yemek yemeden ya da hızlı kilo vermek adına birtakım diyetler uyguladıklarında kasların güçlenmesini engellerler. İleri yaşlarda görülmesi muhtemel olan osteoproz hastalığına da davetiye çıkarmış olurlar.

Yemek Yemeden Kilo Vermenin Zararları

Yemek yemeden kilo verilmesi vücutta tahribata yol açar. Bu nedenle kesinlikle tavsiye edilen yöntemlerden değildir. Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre ise yemek yemeden, düzensiz bir şekilde kilo verildiğinde kişilerin %40’ı verdikleri kiloları geri almaktadır.

Yemek yemeden kilo vermek tahmin edilenin aksine metabolizmayı desteklemez. Aksine daha yavaş bir şekilde çalışmasına neden olur.

Metabolizma sorunları :

Kilo Nasıl Verilir

– Kişiler eğer yemek yemeden kilo vermeye çalışır ise metabolizma olumsuz bir şekilde etkilenir. Bu durumda ileriki senelerde de çeşitli rahatsızlıklar görülebilmektedir.
– Bünyeye uygun olamayan düşük kalorili diyetler sonucunda metabolizmanın normal haline gelebilmesi oldukça uzun bir zaman dilimini kapsar.
– Kilo kontrolünün sağlanamaması gibi çeşitli etkilere de sahip olduğu için yemek yemeden kilo vermenin zararları oldukça fazladır.
– Kişilerin günlük kalori ihtiyaçları vücut indekslerine bakılarak anlaşılır. Kişiden kişiye değişebilen diyet listeleri sayesinde kilo vermek oldukça sağlıklı ve kolay olacaktır.
– Bunun dışında ise kişilerin alması gereken enerji de uzmanlar tarafından belirlenir. Yemek yemeden kilo vermeye çalışan kişilerin sağlıkları olumsuz olarak etkilenir.
– Baş ağrısı ve halsizlik en bilinen etkileri arasında yer alır. Kişiler vücudun alması gereken proteini ve vitamini tam olarak sağlayamaz ise bu tarz rahatsızlıklar ile başa çıkmak durumunda kalırlar.
– Bunun yanı sıra sürekli bitkin hissetmek, kas ağrıları, düşük kan basıncı ve kalpte görülen ritimsel bozukluklar da yemek yemeden kilo veren kişilerde sıklıkla rastlanılan bulgular arasındadır.

Az ama Dengeli Beslenme:

Kilo Nasıl Verilir

Hiç yemek yememek ile az yemek arasında oldukça büyük bir fark vardır. Az yiyerek midenizin de rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Sağlık açısından zararları olabilir. Ancak kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra az ama protein değeri bakımından yüksek bir gıda ile beslenmenizin hiçbir sakıncası yoktur.

Burada önemli olan nokta vücudun gün içinde ihtiyaç duyduğu vitaminlerin tam olarak sağlanması ve tamamlanmasıdır. Az kalorili diyetler ise vücudu etkiler. İleriki yaşlarda görülmesi muhtemel olan hastalıkların habercisidir. Tansiyon hastalığı bunlardan biri olarak söylenebilir.

Bilinçsiz bir şekilde az beslenmek ya da herhangi düşük kalorili bir diyeti uygulamak hiç de doğru bir uygulama değildir. Kişilerin bu durumda yapması gereken kendi bünyelerine uygun ve hayat kalitelerini de düşürmeyecek gıdalara yönelmektir.

Aç kalarak kilo vermenin zararları ise şu şekilde sıralanabilir;

– Ruhsal bozuklukların yaşanması olası sonuçları arasında yer alır. Kişiler açken oldukça sinirli ve agresif olabilir. Bu durumda da ruhsal çöküntü içine girilmesi muhtemeldir.
– Kanda ürik asit artışına bağlı olarak kansızlık yaşanması da aç kalarak kilo vermek isteyen kişilerin yaşayacağı olumsuz etkilerdendir.
– Kişilerin yetersiz beslenmeye de bağlı olarak karaciğer glikojen deposunda azalma görülmesi aç kalmanın olumsuz etkileridir.
– Böbreklerde kan akımı ve süzülmesinde azalma da sıklıkla görülen etkileri arasındadır.
– Saç dökülmeleri, el ve ayak kramplarında artış olması ve performans kaybı yaşanması da aç kalarak kilo vermenin zararları arasında bulunur.

Kansızlık:

Kilo Nasıl Verilir

Kansızlık bilinen nedenlerinden yanı sıra halsizlik, bitkinlik ve solgun olma gibi belirtiler ile anlaşılabilir. Vücut bu durumda dokulara daha fazla kan göndermeye çalışır.

Demir eksikliği hızlı kilo vermek isteyen kişilerin yemek yemeden ya da aç kalarak yaptıkları diyetler sonucu oluşabilir. Demir eksikliğinin en büyük sonucu ise kansızlık hastalığıdır. Kişiler bu hastalığa yakalanmamak adına diyet listelerine demir oranı yüksek olan yiyecekleri eklemelidir. Ispanak bilindiği üzere demir oranı bakımından oldukça yüksek olan gıdalar arasında yer alır.

Bunun yanı sıra balıkta da demir oranı yüksektir. Ancak kişiler kilo vermek uğruna yemek yemedikleri için demir oranlarını da istenilen seviyeye getiremezler. Aç oldukları için ise halsiz düşerler. Bu durumda da kansızlık hastalığının ortaya çıkması muhtemel etlilerden biridir.

Kastan Kilo Vermek

Kilo vermek isteyen kişiler yemek yemeden fazlalıklarından kurtulmaya çalıştıklarında genellikle kas zayıflaması yaşar ve verdikleri kiloları vücutlarında bulunan yağlardan değil de kaslardan yaşarlar. Estetik amaçlı olarak yaza fit girmek için hızlı bir şekilde kilo vermeye çalışan kişilerin yaşadıkları bu sorun sonrasında ise kas kaybı ve çökmüş bir vücuda neden olur.

Yapılan düşük kalorili diyetler neticesinde 34 bedene düşme kaygısı içerisine girenler sadece vücutlarında bulunan yağdan ve sudan kilo kaybederler. Yağ oranları olmadığı için yemek yemeden kilo vermek isteyen kişilerde aynı şekilde kaslardan kilo verir.

Kastan kilo vermemek adına;

– Metabolizmanın bilindiği üzere günlük olarak çalışabilmesi ve fonksiyonlarını yerine getirebilmesi adına enerjiye ihtiyacı vardır.
– Ancak zayıflamak adına kalorinin düşürülmesi sonucunda enerji ihtiyacı karaciğerdeki gibi kaslardaki şekerden sağlanmaktadır. Bu durum sonucunda da uzun sürede kas kayıpları yaşanır
– Ayrıca kişilerin düşük karbonhidrat içeren ve protein içermeyen diyetleri de kas kaybu ile sonuçlanmaktadır.
– Yapılan diyetlerde kas gelişimini de destekleyen gıdaların yer alması gerekiyor. Süt ve süt ürünleri bilindiği üzere kas gelişimini oldukça etkilemektedir.
– Diyet programlarınızın içerisinde haşlanmış yumurta, bir bardak süt ya da yoğurt olması önem taşır.

Kas Kaybına Uğramadan Diyet Yapmak:

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre kas kaybına uğramadan diyet yapabilmek için kişilerin birtakım hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Bünyeye uygun ve vücut indeksine göre ayarlanmış diyet programları sayesinde hem kilo verebilir hem de kas kaybını durdurabilirsiniz.

Bunun için;

Eğer belirli bir kiloya gelmişseniz bu kiloda kalmaya özen gösterin. Daha fazla kilo vermeye çalışmayın. Her bünyenin kilo eşiği bulunur. İdeal olan kilonuza yaklaşmanız durumunda diyet ile zorlanmadan halledebilirsiniz.
Proteinden asla vazgeçmemeniz gerekiyor. Bunun için ne kadar protein alınır ise o kadar sağlıklı bir vücuda ve doğal olarak sağlıklı kaslara sahip olursunuz.
Kaliteli bir şekilde kilo vermek adına kişilerin bu özellikleri dikkate alması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir başka konu da her öğün için et grubu tüketimine önem verilmesinden geçer.

Bitkisel protein olarak nitelendirilen; mercimek, nohut, fasulye ya da kuru fasulye gibi yiyeceklerin mutlaka hatada en az 2 ya da 3 kez tüketilmesi şart.
Ekmeksiz bir şekilde öğün geçirmemeniz de gerekiyor. Bunun için dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle sıralanabilir; tam tahıllı ya da çavdar ekmeği tüketilmeli. Ekmek sevmeyen kişiler ise bulgur pilavı ya da kepekli makarna da tüketebilir.
Ayrıca yağsız çorba tüketilmesi durumunda da sağlıklı bir öğün geçirilmiş olacak.

Kan şekerinizin de dengelenmesi bakımından farklı gıdalarda tüketmelisiniz.
Bunların yanı sıra egzersizlere de yer verilmelidir. Çok düşük kalorili diyetler yapılması oldukça olumsuz sonuçlara yol açabilir. Ancak bir iki gün süre ile yapılabilir. Bu süreyi geçmemeli, vücudun ihtiyacı olduğu kaloriyi tamamlaması için uygun gıdalar tüketmelisiniz.

Uygun gıdalar tüketmelisiniz.

Kilo Nasıl Verilir

– Tek tip ve monoton bir beslenme şeklini benimsemek de sağlık açısından olumsuzdur. Örneğin kahvaltı öğünlerinin içeriğini değiştirmeniz durumunda kilo kaybınız da daha kolay olacaktır.
– Kalori değerlerinin de sürekli olarak değiştirilmesi gerekiyor. Bunun için kişilerin yapması gereken ise oldukça basit. Bir hafta boyunca kalori değerlerinizi takip edin.

Eğer bir hafta 1500 kalori almışsanız diğer iki gün boyunca bu kalori değerinizi 1200’e düşürmeye çalışın. Ayrıca arada bir sevdiğiniz tatlıları listenize ekleyerek kendinizi şımartmanızda hiçbir sakınca yok. Bu sayede tatlılar ile kalorinizi hafif bir şekilde yükseltmiş olacaksınız.
– Sindirim problemleri olanların ise oldukça dikkatli davranması gerekiyor. Özellikle kabızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıklar yaşayanlar bu sorunlarını düzelttikten sonra ya da buna uygun bir diyet listesi hazırladıktan sonra diyete başlamalıdır.

Düşük Kalorili Diyetlerin Yol Açtığı Sorunlar:

Kilo Nasıl Verilir

Düşük kalorili diyetler vücut açısından da birçok olumsuz etkiye sahiptir. Örneğin; bağışıklık sisteminin bozulması uygulanan düşük kalorili diyetlerin bir sonucudur. Bunun yanı sıra hastalıklara yakalanma oranı yükselir.

Demir eksikliği, bozulmuş kan şekeri ve insülin olmak üzere düşük tansiyon rahatsızlığı ve sağlıksız ciltler düşük kalori diyetleri sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Bu durumda kişilerin oldukça dikkatli davranması gerekir. Uzmanlar eşliğinde öncelikle yağ oranlarınız ve kaloriniz ölçülmeli. Vücut indeksinize bakarak size uygun olan diyetleri yapmanız gerekiyor.

Adet düzenin bozulması, sağlıksız bir görünümün ortaya çıkması ve yüksek kolesterol oluşması da düşük kalorili olan diyetler sonucunda görülür. Bu tip sorunlar ile uğraşmamak adına kişilerin doktor eşliğinde diyet yapması hayati açıdan da oldukça önemli.

Hızlı Kilo Kaybının Nedenleri

Yaza girerken fit bir görünüme sahip olmak için hızlı diyet programı uygulamıyor ancak buna rağmen hızlı kilo kaybı yaşıyorsanız dikkat etmeniz gerekiyor. Hayati sonuçlara yol açabilecek nedenler genellikle birden bire hızlı bir şekilde verilen kilo kayıpları sonucu ortaya çıkabilir.

Ulusal Sağlık Enstitüleri ise bu konuda; eğer kişiler 6-12 ay gibi kısa bir süre içerisinde vücut ağırlığının yaklaşık olarak % 5’ inden çok daha fazla bir kilo kaybına uğramış ise uzman bir doktora başvurulması gerektiğini vurguluyor. Çabuk zayıflamanın sebepleri ise şu şekilde açıklanmaktadır;

Addison Hastalığı:

Kilo Nasıl Verilir

Diğer adı ile kronik adrenal yetmezliği olarak da ifade edilmektedir. Böbreküstü bezlerinde salgılanmakta olan hormanların yetersiz bir miktarda üretilmesi sonucunda ortaya çıkar. İhmal edilmesi durumunda ise hayati tehlikelere yol açabilir. Ani kilo kaybı en bilindik belirtileri arasında yer alır.

Bunun dışında belirtileri;

– Böbrek üstü bezi yetmezliği ve de ikincil böbrek üstü yetmezliği olarak görülmektedir. Kronik yorgunluk ve hızlı kilo kaybı belirtileri arasında yer alır.
– Hastalığın belirtilerinden biri ise düşük kan şekeri, iştah azalması ve sindirim sistemindeki çeşitli bozukluklar olarak görülür.
– Ağız bölgesinde ortaya çıkan ağrılar ve tuz isteği oluşması addison hastalığının belirtilerindendir.
– Sinirlilik ve depresyon hali, stres ile mücadelede zorlanma, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler görüldüğünde mutlaka doktora başvurulması gerekiyor.

Kanser:

Kilo Nasıl Verilir

Yaygın belirtilerinden biri olan ani kilo kaybı dışında birçok belirtisi ve çeşidi bulunur. Tümörde bulunan kanser hücreleri metabolizmanın oldukça hızlı bir şekilde çalışmasına yol açar. Bu durumda ise vücut kalori yakmaya başlar. Sonuç olarak bu durumda ani kilo kayıplarına neden olur. Kanser tedavisi esnasında da kişiler kilo kaybetmeye devam eder.

– Biyolojik risk faktörleri de kanseri etkileyen nedenler arasındadır. Irka, yaşa hatta cinsiyete bağlı olarak kanser için risk oluşup oluşmayacağı belli olur.
– Birtakım kanser türleri tamamen cinsiyet ile alakalıdır. Örneğin prostat kanseri sadece erkeklerde görülür. Meme kanseri ise hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilirken kadınlarda görülme oranı erkeklere nazaran daha yüksektir.
50 yaşın üstünde bulunan kişilerde ise kanser oluşması daha yüksektir. Bu durumda kişiler sık sık kontrole gitmelidir. Çünkü erken teşhis hastalığın tedavisi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Belirtileri:

Hızlı kilo kaybı dışında birçok belirtisi bulunur. Kanser hastalığının belirtileri; meme ucunda hissedilen büyük kütle. Ciltte yer alan birtakım değişiklikler. Daha çok sarışın kişilerin cilt kanserine yakalanma riski daha yüksektir. Bunun dışında olağan dışı kanama oluşması da kanser hastalığının belirtileri arasında yer alır.

Geçmeyen inatçı öksürükler ve horlama gibi birtakım nedenlerde kanserin belirtilerindendir. Bu belirtilerin herhangi birinin yaşanması durumunda doktorunuz ile görüşme sağlamanız gerekiyor.

Çölyak Hastalığı:

Kilo Nasıl Verilir

Sindirim sorunundan kaynaklı bir hastalıktır. Bu sorun neticesinde ince bağırsak hasar alır. Enzimlerin yetersiz kalması sonucunda da çölyak hastalığı oluşabilir.

En önemli belirtileri;

– Hızlı kilo kaybı bilinen en belirgin belirtileri arasında yer alır. Bunun dışında karın bölgesinde gözlemlenen öne doğru şişlik ve yaşa göre kilonun oldukça az olması da hastalığın belirtileri arasında yer alır.
– Kan değerlerinin normalden oldukça düşük olması, kusma, iştahsızlık, büyüme geriliği de Çölyak hastalığının belirtileri arasındadır.
– Magnezyum, potasyum eksikliğinden kaynaklanan kas zayıflığı da hastalığın belirtilerinden.
– Migrene benzeyen sık ve yüksek baş ağrıları, geçmeyen cilt kaşıntıları ve yaraları, ağrılı deri hastalıkları belirtiler arasında sayılır.
– Ancak ishal ve karın ağrısı en sık rastlanılan belirtileridir.

Kronik İshal:

Yanlış uygulanan bir diyet programı ya da yanlış bir gıdanın tüketimi sonucunda çeşitli virüslerin neden olduğu rahatsızlıktır. İshal çeşitli antibiyotik ilaçlar ile tedavi edilebilir. Ancak kişiler eğer 4 haftadan daha uzun bir süre ishal rahatsızlığı yaşıyor ise kilo kaybı oluşması sonucu ile karşılaşırlar. Bu durumda da uzman bir doktordan yardım alınması gerekiyor.

Demans:

Beyin fonksiyonlarının azalması sonucunda konuşma bozukluğu oluşması ya da kafa karışıklığına neden olması demans olarak adlandırılır. Hastalar yemek yemeyi unutur ve bu da hızlı kilo vermeye neden olur.

Depresyon:

Sürekli olarak üzüntü ve kaygı yaşayan kişilerde görülen psikolojik rahatsızlıktır. En temel belirtisi ise iştahsızlık olarak nitelendirilir. İştahsızlık yaşayan kişilerde de hızlı bir kilo kaybı görülür. Düşük kalorili yiyeceklerin tüketilmesi sonucunda da kişiler depresyon gibi rahatsızlıklar yaşayabilir. Hastalar bu durumda kendilerini aşırı derecede susamış hissederler.

Yeme Bozukluları:

Hastalar bu durumda ne kadar kilo verirse versin asla memnun olmaz. Sürekli kilo vermek ister ve kaç kilo olduklarına takıntılı yaşarlar. Nervoza olan kişiler sıklıkla bu durum ile karşı karşıya kalır. Ayrıca genç kızlarda daha fazla görülmektedir.

Yaşamı tehdit edici bir hal alabildiği için kilo vermeye devam eden ve ideal olan kilolarından daha fazla kilo veren kişilerin mutlaka uzman bir doktordan yardım alması gerekiyor.

AIDS:

Kilo Nasıl Verilir

Hayati tehlikesi oldukça yüksek olan hastalıklardan biridir. Bağışıklık sistemine karşı vücudun direncini engellediği için başka rahatsızlıklara da neden olmaktadır. En belirgin belirtilerinden biri ise hızlı bir şekilde kilo verilmesidir.

Tüberküloz başta olmak üzere kanser ve böbrek hastalıkları HIV virüsüne eşlik ederek kilo kaybına neden olan rahatsızlıklar arasında yer alır. Kişiler eğer hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşıyor ise uzman doktorlara başvurmalıdır.

https://www.kilonasilverilir.com/ramazanda-kilo-vermek/

https://www.facebook.com/gunluksaglik/

 

 1 Comment Görüntüle "Hızlı Kilo Vermek Sağlıklı Mıdır?"

  1. […] https://www.kilonasilverilir.com/hizli-kilo-vermek-saglikli-midir/ […]


Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacak-Gerekli Alanlar * ile İşaretlendi

Bir cevap yazın