İdeal Kilo Hesaplama

İdeal kilo kişilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için olması gereken boy ve kilo orantısı olarak tanımlanırken; vücut kitle endeksi değerinin de 20 ile 25 arasında olması gereken önemli bir faktördür. İdeal kilo hesaplama kişilerin cinsiyeti, boy ve kilolarının sisteme girilmesiyle birlikte ideal kilolarının hesaplandığı, belli periyotlar halinde takip edilmesi faydalı bir uygulamadır.

Bu sayede ortaya çıkan hesaplama sonuçları kişinin vücut endeksiyle alakalı birçok bilgiye ulaşılmasını sağlayarak; konuyla alakalı alınması gereken önlemler varsa kişileri bu önlemlerin alınması konusunda da bilinçlendirecektir.

İdeal kilo hesaplama vücut yüzey alanının, yağsız vücut ağırlığının, ideal kilonun kaç olması gerektiğini, vücut kitle indeksi sonucunu gösterirken, kişinin normalden fazla kilolu olduğu durumlarda konuyla alakalı alınması gereken önlemler konusunda da tavsiyeler de sunabilmektedir. Yağsız vücut ağırlığı hesaplama ile eğer varsa vücuttaki yağ ve kas dağılımlarındaki dengesizlikler de ortaya çıkmakta, buna göre de günlük kalori alımları tekrar gözden geçirilebilmektedir.

İdeal kilo hesaplama konusunda kişilerin yaşları da belirleyici bir etken olarak görülmekte, sağlıklı kiloya sahip olunması için kişiye önemli ipuçları da sağlarken, kişilerin dışarıdan müdahale edebildiği tek etkenin kiloları olduğu da unutulmamalıdır. Bu nedenle kilonun sürekli kontrol altında tutulması sağlıklı bir yaşamın kapısını açarken; ideal kilo hesaplama konusunda da kişilerin ellerinin güçlenmesine neden olacaktır. İdeal kiloya sahip olmak her yaş için hayati önemdedir.