Keten Tohumunun Faydaları

20 Mayıs 2019 By 0 Yorum

Keten Tohumların Faydaları

Keten Tohumun’un şaşırtıcı faydaları:

Keten uzun zamandır iyi bir gıda olarak kabul edildi ve geleneksel olarak unlu ve tahıl ürünlerinde kullanıldı.Son yıllarda, keten tohumu Budwig diyetinin popülerliği ile daha fazla ün kazanmıştır (özellikle kanser için kullanılan, iyileşme sürecinin bir aşaması olarak keten tohumu ve inek peyniri kullanılır),ve kolon temizliğine adanmış ürünlerde, aynı zamanda diğer süper gıdalarla birlikte toz formunda kullanılması.

Nasıl kullanıyor olursanız olun, keten iyileştirici güçlerinden dolayı evinizde bulunması gereken bir tohumdur.
En önemli keten özelliklerinden üçü: Omega 3 içeriği yüksek, liganlar ve yağlı maddelerin, tıptaki özellikleri için bozulması yüzdesi.

Bu tohumda yüksek bir oran lignan olup, en zengin lignan ve lif birikimine sahip tek bitkidir.

Bunlar sadece bitkilerde bulunan ve östrojen ve antioksidanlara benzer kimyasal bileşime sahip bir grup doğal bileşiği temsil ederler.

Liganlar

Kilo Nasıl Verilir

Liganlar nedir:

Liganlar polifenoller adı verilen bir bitki bileşikleri kategorisidir. Diğer tohumlarda (chia, susam, haşhaş), meyvelerde – özellikle de meyvelerde, sebzelerde ve bazı hububatlarda bulunabilmesine rağmen, keten tohumlarında en fazla miktarda bulunur.
İşlenmemiş meyveler, sebzeler ve tohumlar tüketilirken, bağırsaklardaki bakteriler “bitki” liganlarını enteroligana dönüştürür – enterodiol ve zayıf östrojenik aktiviteye sahip enterolakton.
Bu, özellikle kadınların sağlığı için faydalıdır, çünkü çok yüksek östrojen seviyeleri söz konusu olduğunda, örneğin lignans ‘zayıf “östrojenler” vücuttaki östrojen reseptörlerine bağlanabilir ve böylece etkinliklerini azaltabilir.

Dr.Christine Horner estetik cerrah ve sertifikalı pratisyen doktor, meme kanserine karşı etkili mücadele ve korunma konusunda başarılı bir kitabın yazarı,şöyle açıklıyor:

– Östrojenler çeşitli şekillerde güçlüdür. Örnek olarak, en güçlü ve en tutarlı form olan östradiol alın – östrojen reseptörüne bağlanırsa, bin hücre bölünmesine neden olabilir.
– Fakat bir bitki östrojeni buna bağlanırsa bir tane üretebilir.Sınırlı sayıda alıcı var ve ilk kim alırsa ona bağlı. Bitki östrojeni bağlanma kuvvetini engeller, bu nedenle inhibe edici bir etkiye sahiptir.

Öte yandan, östrojen seviyesi çok düşükse, liganlar daha dengeli bir seviyede tutarak onu desteklemeye yardımcı olabilirler. Hormonal denge üzerindeki etki, bitkisel bileşiklerin sağlığımıza katkıda bulunma yollarından yalnızca biridir.

Liganlar kansere karşı savaşmaya yardım eder:

Kilo Nasıl Verilir

Lignaların anti-östrojenik etkileri (yani bazı dokulardaki östrojenin etkilerini engelleme yetenekleri) hormon kanseri riskini (meme, uterin, yumurtalık ve prostat gibi) azaltabilir.
Bir incelemeye göre:
Hayvan deneyleri, birçok kanserde keten tohumu ya da saf liganların antikanser etkilerini açıkça göstermektedir.
Ayrıca, daha fazla ligandlar tüketen menopoza girmiş kadınların, daha az tüketenlere kıyasla% 15 daha az meme kanseri riski taşıdığına dair kanıtlar vardır.

Keten tohumu hangi besinler içerir?

Keten– Tiamin (B1), B6, folik asit (B9), niasin (B3), riboflavin (B2) ve pantotenik asit (B5) dahil olmak üzere mükemmel bir B vitamini kaynağıdır.
– Mükemmel bir E vitamini kaynağı
– Zengin magnezyum, fosfor ve bakır kaynağı
– Demir, kalsiyum, potasyum, çinko ve selenyum için iyi bir kaynak
– Bitkisel protein kaynağı (% 18 protein)
– Yağ asitlerinin kaynağı, özellikle omega 3
– Diyet lifi kaynağı

İyi haber şu ki, bu tohumlar glüten içermez ve glüten intoleransı veya Çölyak hastalığı olan kişiler tarafından güvenle yenilebilir.

Keten tohumunun faydalı etkileri

Keten bu inanılmaz besin maddelerine sahiptir, fakat sağlığınız tam olarak ne anlama geliyor? Şey, aşağıdakiler de dahil olmak üzere gerçek bir sağlık yararları listesi var gibi görünüyor:

 – Besinlerin emilimini arttırır
– Kolon detoksifikasyon
– Parlak saçlar ve tırnaklar
– İltihabı azaltır
– Kilo kaybına yardımcı olur
– Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur
– Sindirime yardımcı olur
– Meme, prostat, yumurtalık ve kolon kanserini önler
– Menopoz semptomlarını hafifletir
– Bağışıklık sistemini destekler
– Kandaki şeker seviyesini düşürür

Günlük diyetinize keten tohumu nasıl koyabilirsiniz?

Keten tohumu günlük diyetinize dahil etmenin birkaç yolu vardır, ancak en iyi çözüm daha iyi sindirilmesi için öğütülmüş tahıl veya yağ kullanmaktır. Bu anlamda, tohumu içine dahil edebilirsiniz:

Hububat

Peynirler, kekler ve ekmek

Salata sosu

 

https://www.facebook.com/gunluksaglik/

https://www.kilonasilverilir.com/hizli-kilo-vermek-saglikli-midir/