Kilo Verdiren Diyetler

16 Mayıs 2019 By 0 Yorum

Kilo Verdiren Diyetler : Kişiye özel olarak hazırlanan programlarla, yağ oranının azaltılması ve fit bir görünüme ulaşmak artık çok daha kolay. Yiyeceklerinize ve içeceklerinize daha farklı bir gözle bakmanız, kilo verme sürecinde en önemli farkı yaratacak etken olacak.

Zayıflamak için diyet önerileri dikkate alınmalı, günlük veya haftalık olarak kontroller yapılmalıdır. Bu sayede ilerleme kaydettiğinizi fark edecek ve kilo vermek için hevesinizin artmasını sağlayabileceksiniz.

Kilo Verdiren Diyetler

Yavaş Kilo Verdiren Diyetler:

Sağlıkla ilgili sorun yaşamadan kilo verebilmek, uzun vadede verilecek olan kiloların geri alınmaması için son derece önemlidir. Bir ay içerisinde onlarca kilo vermek yerine, haftalık kilo verme ortalaması belirleyerek, yavaş ve etkili bir şekilde vücudunuzun şekil almasını sağlayabilirsiniz.

Sadece vücudunuzdaki yağların atılması için değil, aynı zamanda kas oranınızın da korunması için diyetinize dikkat etmeniz gerekiyor. Birden heveslenerek yemeyi içmeyi bırakır ve günde sadece bir öğünle durursanız, vücudunuz acil durum ilan edecektir. Bu da doğal olmayan bir şekilde kilo vermenize neden olur.

Diyeti bıraktığınızda ise vücudun acil durumu iptal ederek bolluk döneminde olduğunu düşünmesine yol açar. Yavaş kilo vermek vücut sağlığı için, uzun vadede son derece etkili ve olumlu sonuç alabileceğiniz bir yapıya sahiptir.

Her ne kadar diyet yapma kararını iradenizle veriyor olsanız da, vücudunuzu bu sürece hazırlamadığınız taktirde, size zorluk çıkaracaktır. Daha uzun sürede zayıflamanızı sağlayacak olan şu yöntemlere dikkat ederseniz, yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün olacaktır;

Su İçerek Kilo Vermek:

Su içerek verilecek olan kilolar, bireylerin hayatları boyunca yapabilecekleri en kolay şeylerden bir tanesidir. Suyu sevmemeniz veya çok su tüketmemeniz önemli değildir. Çok yemek yemekten veya az yeseniz dahi her zaman için kilo olarak geri dönmesinden şikayetçiyseniz, suyun mucizevi özelliğinden yararlanmanız gerekiyor.

Su içerek verilecek olan kilonun hem katkısı çok fazla oluyor hem de metabolizmayı harekete geçirmeye yarayan yapısıyla kilo verme hızınızı artırıyor. Çok su içmenin diyetinize ve vücudunuza olan etkileri şu şekildedir;

– Günde 5 – 7 bardak su içen bir yetişkin bireyin metabolizmasının, aynı kiloda olan ve 10 – 15 bardan su içen bireyden daha hızlı olması düşük bir ihtimaldir. Vücuda olan katkılarından sadece bir tanesi, metabolizma çalışmasını sağlamasıdır. Ayrıca çalışmakta olan metabolizmanın düzenli hale gelmesine de yardımcı olur.

– Suyun yemekten önce içilmesine kızan ebeveynler, çocuklarının sofradan doymuş hissiyle fakat aç kalkmalarını istemedikleri için tepki gösteriyorlar. Gün içerisinde belirli aralıklarla sürekli olarak su içerseniz, açlık hissinizi beklenmedik bir şekilde bastırmış olacaksınız. Açlığınızı hissetmeye başladığınızda, yemekten önce su içmeniz halinde ise iştahınız kapanacak. Normalde yiyeceğinizin yarısı kadar yemek yiyecek masadan kalkmış olacaksınız.
– Suyun metabolizmaya olan katkısı, vücut dengesini inanılmaz bir şekilde düzenlemesi artık ne kadar su içilirse ne olacağına kadar biliniyor. Gün içerisinde yediklerinizden ve içtiklerinizden, ne kadar kalori aldığınızı hesaplamanız mümkün oluyor.
– Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada, gün içerisinde kadınların ve erkeklerin içmesi gereken su miktarı yer alıyor. Kadınların günde 10 bardak, erkeklerin ise günde 14 bardak ve üzerinde su tüketmesi gerekiyor. Sıvı kaybını önleyebilmeniz için son derece önemli olan bu miktara ek olarak, her kalori başına 1 ml su içilmesi gerektiği de vurgulanıyor. Ayrıca kilonuz X 0,35 ml hesaplamasıyla, gün içerisinde ne kadar su içmeniz gerektiğini de öğrenebilirsiniz.

Kiloyu Takip Etmeden Diyet Yapmak:

Kiloyu takip etmek, normalde olması gerekenden çok daha fazla kilosu olan bireyler tarafından sıkça yapılan bir hatadır. Eğer ulaşmanız gereken kiloya yakınsanız, bu durumda kilonuzu takip etmeniz sizi hırslandıracaktır. Her gün hatta her saat başı basküle çıkmaktan vazgeçmeniz gerekiyor. 1 yıllık program hazırladıysanız, ayda bir tartılmanız çok daha doğru olacak, kendinizdeki gelişmeyi görmenizi sağlayacaktır.

Diyetinizi bozmadığınız, bir önceki aya kıyasla kilo verdiğinizi gördüğünüzde, size özel olan diyet tekniğini uygulamaya devam edebileceksiniz.

Yavaş Kilo Verdiren Diyet Programı:

Yavaş bir şekilde kilo verilebilmesi için kişiye özel programın hazırlanması, çok daha net sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Sağlıklı, vücudunuza zarar vermeden kilo verebilmek için kullanabileceğiniz diyet programları arasında şu program en büyük yardımcınız olacak;

– Sabah uyandığınızda 3 – 4 su bardağı su

– Kahvaltıda 1 dilim ekmek, yarım bardak doğal meyve suyu veya şekersiz olmak kaydıyla 1 fincan çay veya kahve, 1 – 2 domates, maydanoz ve salatalık, 3 – 4 adet zeytin, 1 dilim beyaz peynir, 1 – 2 adet haşlanmış yumurta
– Öğle yemeği öncesinde 2 veya 3 adet ceviz
– Öğle yemeğinde 3 – 4 kaşık bulgur pilavı, 3 yemek kaşığı yoğurt, 1 ila 1,5 bardak limonlu şekersiz su, 1 tabak zeytinyağlı sebze yemeği, bir tabak yeşil salata
– Öğle yemeğinden iki – üç saat sonra yarım çay kaşığı tarçın, bir su bardağı tam – yarım yağlı sıcak süt
– Akşam yemeğinde bir kase çoban salata, bir tabak sebzeli ve etli yemek veya ızgara tavuk, bir kase mercimek çorbası ve bir su bardağı limonlu su
– Uyumadan iki ila üç saat öncesinde bir su bardağı tam yağlı süt ile yarım çay kaşığı tarçın tüketmeniz gerekiyor.

Hızlı Kilo Verdiren Diyetler:

Kilo verme hızından şikayetçi olan bireyler için özellikle kiloların daha düzenli ve hızlı bir şekilde verilebilmesi için özel program oluşturulmuştur. Sadece bir hafta içerisinde dahi 2 ila 6 kilo arasında yağ atmanız mümkün. Ara öğünlere, ana öğünlere dikkat etmeniz ve su miktarını doğru bir şekilde tüketmeniz halinde hızlı bir şekilde kilo vermeniz mümkün olacaktır.
Eğer herhangi bir hastalığınız bulunuyorsa, programa uyup uyamayacağınızla ilgili tavsiyeyi doktorunuzdan almanız gerekiyor. Çabuk kilo vermek isteyen herkes için yeni diyet programları ve bu süreçte neler yapılması gerektiği şu şekilde hazırlanmıştır;

Hızlı Kilo Verdiren Diyet:

Hızlı bir şekilde kilo verebilmek için özellikle sabah, ara öğün, öğle, ara öğün, akşam olacak şekilde diyet planlaması yapılıyor. Planlama her zaman için olumlu sonuçlar alınabilecek şekilde yapılırken, listeye uymaya özen gösterilmesi büyük bir önem taşıyor. Sadece bir hafta içerisinde 3 ve üzerinde kilo vermenizi sağlayacak diyet programı istiyorsanız, şu programa uygun hareket etmeniz gerekiyor;

  – Saat 07:00 – 08:00 Arası (Kahvaltı):

Yapılacak olan kahvaltıda içecek olarak şekersiz bir çay veya yeşil çay bulundurulabilir. Dört ila beş adet siyah zeytin, yeterli olduğunu düşündüğünüz miktarda dereotu, tere, roka ve maydanoz tüketebilirsiniz. Beyaz ekmek yerine, kepekli veya çavdar olmak kaydıyla iki dilim ekmek ve bir dilim peynir yenmesi mümkün. Eğer peynir istemezseniz, onun yerine bir adet yumurta yiyebilirsiniz.

  – Saat 10:00 (Ara Öğün):

Günün ilk ara öğününde yenilebilecek olan yiyecekler arasında sadece 1-2 adet ceviz bulunuyor. Yarım su bardağı – bir çay bardağı kadar süt veya ona eşit yoğurt da yiyebilirsiniz.

  – Saat 12:00 – 13:00 Arası (Öğle yemeği):

Öğle yemeğinde bir adet dilim ekmek, istediğiniz kadar yağsız salata ve bir bardak tuzsuz ayran tüketmeniz mümkün. Bunun dışında tavuk, balık veya kırmızı et olacak şekilde ızgara et tüketilebilir. Bir porsiyondan fazla yememeye dikkat etmelisiniz.

  – Saat 14:00 – 16:00 Arası (Ara Öğün):

Günün ikinci ara öğünde yenilebilecek olan yiyecekler arasında iki kaşık yulaf ve bir bardak yoğurt geliyor. Ayrıca bulunduğunuz mevsime uygun şekilde, taze bir meyve de yiyebilirsiniz.

  – 19:00 – 20:00 Arası (Akşam Yemeği):

Akşam yemeğinin bir kase çorba, bir adet meyve, bir kase yoğurt ve 5 – 6 kaşık zeytin yağlı bir yemek olması gerekiyor. Gün içerisinde içilmesi gereken su miktarı ise 10 ila 15 bardak arasında, içebildiğiniz kadar olacak şekilde kendiniz belirleyebilirsiniz.

  – Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı:

Birkaç gün içerisinde toplam kilonuzun çok büyük bir bölümünü vermenin hiçbir faydası olmayacaktır. Bu nedenle sadece ne kadar kilo fazlanız bulunduğuna bağlı olarak, programa uygun şekilde hareket etmeniz ve kilo takibinizi buna uygun şekilde yapmanız gerekiyor. Aksi taktirde yiyecekleri baz almak yerine, direkt olarak kilonuza dikkat eder ve kendinizi sıkarsanız başarılı olamazsınız.

3 Günde Kilo Verdiren Diyetler:

Kilosu nedeniyle elbiseye sığamayan ve önemli güne çok kısa bir süre kaldığı için hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin sayısı artmaya devam ediyor. Sadece 3 günde kilo verdiren diyet ile fazla kilolarınıza hızlı bir şekilde veda edebilirsiniz. Haftalar boyunca çabalamanız gereken işlemi kısa süre gerçekleştirmek için, diyet programına harfiyen uymalı ve hiçbir şekilde ekstra bir yiyecek veya abur cubur yememelisiniz.

  – Çok Hızlı Kilo Verdiren Diyet Listesi:

Çok hızlı bir şekilde kilo verebilmek için öncelikle vücudunuzu bu duruma aniden hazırlamanız gerekiyor. Bunun için bir anda diyet programına uygun hareket edebilirsiniz. Sabahtan akşama kadar her zaman için aç olma ihtimaliniz bulunacak fakat özellikle vücudunuzun vereceği ani tepki, kilo vermenizi sağlayacaktır. Öğünlerle birlikte, su tüketimine de dikkat ederseniz 3 günde 10 kilo verdiren diyet başarılı sonuçlanacaktır.

  – Sabah Kahvaltısı:

Sabah kalktıktan sonra, üzerinden uzun süre geçmeden bir adet tam buğday ekmeği, bir adet haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz. İçecek olarak da bir adet şekersiz çay içebilirsiniz. Eğer başarılı sonuç almak istiyorsanız şekeri diyet boyunca hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor.

  – Öğle Yemeği:

Saat 12:00 ila 13:00 arasında tekrar acıktığınızı hissedeceksiniz. Bir tabak dolusu sebze yemeği ve bir kase yoğurt yiyebilirsiniz. Yanında su veya şekersiz, asitsiz bir içecek tüketebilirsiniz. İkinci günde ekstra olarak öğle yemeğinde 100 gram kırmızı et yiyebilirsiniz.

  – Akşam Yemeği:

Akşam yemeğinde diyetin en önemli noktası geliyor. Yavaş kilo verdiren diyetlerde sabah ve öğlen yüklendiğiniz vücudunuzu, akşam ödüllendiriyorsunuz. Hızlı bir şekilde kilo verebilmek, 3 günde zayıflama hedefinize ulaşabilmek için farklı yeşillikler bulunan bir kase dolusu salata ve bir kase sebze çorbası yemeniz gerekiyor.

Ekmek veya diğer besinleri tüketmemeniz son derece önemli. Üçüncü güne dek aynı şekilde gidecek olan program, üçüncü günce 150 – 200 gram ızgara balık yemenizin ardından son buluyor. Üç gün içerisinde vücudunuz kilo verme süreci için gerekli besinleri temin etmiş oluyor.

1 Haftalık Diyetler

Yapılacak olan diyetlerin kısa süreli olması, daha kısa süre içerisinde daha fazla yüklenmenize neden olacaktır. Kısa süreli diyetlere dayanamayacağınızı düşünüyor ve diyet programının yetersiz geleceği fikrini aklınızdan çıkaramıyorsanız, uzun vadeli diyet yapmalısınız. 1 haftada 3 kilo verdiren diyet sayesinde, ani diyetler yaparak yağ oranınızı dengeleyebilir, vücudunuzu kolay kilo vermeye alıştırabilirsiniz.

Programın yapısı herkes için uygun olması nedeniyle, en azından bir kez denediğinizde başarılı olma ihtimalinin son derece yüksek olduğunu görebilirsiniz. Özellikle haşlanmış sebzelerin, yeşilliklerin ve süt ürünlerinin tüketilebiliyor olması, gerekli besinlerin alınarak kilo verilmesini sağlıyor. 1 haftada 5 kilo verdiren diyet programını kendi kilonuza ve metabolizmanıza uygun şekilde kullanabilirsiniz. Bir haftalık diyetlerde şu programa uygun hareket edilmesi, başarı ihtimalinin artmasını sağlayacaktır;

Bir Haftalık Diyet Programı:

Kahvaltılarda;

Pazartesi günü 1 dilim kepek ekmeği, 1 dilim beyaz peynir, iki ila üç adet salatalık, iki ila üç adet domates tüketilebilir. Salı günü 1 kepekli ekmekten yapılmış tost, üç ila dört domates, üç ila dört salatalık, dört ila beş adet zeytin ve biber yenilmelidir. Çarşamba günü iki ince dilim kepek ekmeği, beş adet zeytin, biber, salatalık, bol domates ve bir dilim beyaz peynir tüketilmelidir. Perşembe günü 1 adet ince dilim kepek ekmeği, biber, salatalık, domates, 1 adet haşlanmış yumurta yenebilir. Cuma günü yumurtalı omlet, domates, salatalık, biber, bir adet kepek ekmeği ve beş adet zeytin tüketilebilir. Cumartesi günü üç kaşık musil ve bir bardak ayran içilmesi gerekir. Pazar günü menemen ve bir dilim kepek ekmeği yenebilir.

Ara öğünler;

Ara öğünlerde mevsime uygun taze bir meyve yenebilir, ayrıca öğlen yedikleriniz dışında ceviz ve fındık da yiyebilirsiniz. Ara öğünlerde bol bol su içilmeli, meyve ve yoğurt yenmelidir. Sebze veya ekmek, et gibi besinlerin yenmesi halinde vücudun vereceği tepki olması gerektiği gibi olmayacaktır.

Öğle Yemeği;

Öğle yemeklerinde Pazartesi günü bir dilim kepek ekmeği bir dilim beyaz peynir, bolca domates, bolca salatalık bunuyor. Diyetinizin üçüncü gününe geldiğinizde 3 ila 5 yemek kaşığı etli ve sebzeli yemek, bir ince dilim kepek ekmeği ve yağsız bir kase dolusu salata yiyebilirsiniz. Diyetinizin son günü ise 1 haftada 10 kilo verdiren diyet programı olduğu için, bir dilim kepek ekmeği, 5 kaşık zeytinyağlı sebze yemeği ve bir kase light yoğurt yenmelidir. Bu sayede başarılı sonuçlar alınacaktır.

Akşam Yemeği;

Akşam yenebilecek olan yiyecekler arasında pazartesi günü 1 dilim kepek ekmeği, salata, 1 kase light yoğurt ve 6 – 7 yemek kaşığı etsiz sebze yemeği bulunuyor. Salı günü etsiz taze fasulye, bir dilim kepek ekmeği, yarım kase light yoğurt yer alıyor. Yağsız olmak kaydıyla bol salata da yiyebilirsiniz. Geri kalan sürede pazar gününe dek ana yemeğiniz sebze olmak kaydıyla 6 – 7 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği, bir kase light yoğurt ve bir dilim kepek ekmeği, 1 haftada zayıflama için kullanılabilir.

1 Aylık Diyetler:

Bir aylık diyet programlarında başarılı sonuçların alınabilmesi için, istikrarlı olmanız son derece önemlidir. Her pazartesi sürekli olarak yeni bir programa başlamaya çalışmak yerine, bir kez başlamak ve kendinizi çok yormadan bir ay boyunca genel program özelliklerine uygun şekilde hareket etmek gerekiyor. 1 ayda 7 kilo verdiren diyet programına ek olarak, kilonuza ve metabolizmanıza bağlı olarak üç katı kilo verme imkanına sahip olursunuz.

Fazla kilolarından şikayetçi olan bireyler tarafından özellikle 1 aylık süreye uygun şekilde belirlenmiş olan programa uygun bir şekilde hareket edilebilmesi gerekiyor. Programın aksatılmaması, biten her günün üzerinin çizilmesi şarttır. Bunun için programı besin listesine uygun şekilde hazırlayabilir, her bir gün bittikten ve akşam yemeğini yedikten sonra o günün üzerini çizebilirsiniz. Diyete başlamadan önce tartıya çıkarak kilonuzu not alarak, 1 ayda 10 kilo verdiren diyet bittikten sonra kaç kilo verdiğinizi hesaplayabilirsiniz.

Bazı kadınlar diyet yaptıktan sonra, tartıya çıktıklarında kilo vermek yerine almış olduklarını görmekten korkuyorlar. İnsan vücudunun belirli besinlere ve yendiği zaman dilimlerine uygun şekilde vereceği tepki neredeyse herkeste aynıdır. Bu nedenle programa sadık kalmanız ve hiçbir endişe yaşamadan besin programına uygun şekilde, kendinizi kandırmadan beslenmeniz gerekiyor.

1 Ayda Kilo Verdiren Diyet Programı:

Bir ay içerisinde vereceğiniz kilolar sayesinde vücudunuz çok daha güzel bir görünüme sahip olacaktır. Bunun için kendinize inanmanız ve sabah, öğle, akşam programlarına uygun hareket etmeniz gerekiyor. Program sizi çok yormayacağı ve aşırı aç bırakmayacağı için, rahat bir şekilde 30 gün boyunca programa uygun hareket etmeniz mümkün olacaktır.

  – Sabah Öğünlerinde Yenilecekler:

Sabah yenebilecek olan yiyecekler arasında sadece kendi bünyenize uygun şekilde belirleyeceğiniz domates ve salatalık gibi besinler yer almıyor. Ayrıca kepek ekmeği, beyaz peynir ve şekersiz çay veya kahve de içmeniz mümkün oluyor. Bir ay boyunca domates ve salatalık hiçbir zaman için sabah kahvaltısında sofranızdan eksik olmamalıdır.

Aksi taktirde sadece kepek ekmeği, yağsız beyaz peynir ve çay ile doymanız mümkün olmayacaktır. Kahvaltıyı 7 – 8 gibi yaptıysanız, öğle yemeği ile arasında 3 ila 4 saat fark olmasını sağlamanız gerekiyor. Bu sayede enerji ihtiyacını karşılama ve sindirim süreci çok daha başarılı bir şekilde işleyecektir.

  – Öğle Öğünlerinde Yenilecekler:

Öğlen yenebilecek yiyecekler arasında, her gün farklı bir besin olacak şekilde programı şekillendirmeniz gerekiyor. bir gün ızgara tavuk, diğer gün yağsız yoğurt ve sebze yemeği, diğer gün tavuk sote gibi hafif yiyecekleri tüketmeniz gerekiyor. Tamamen yağ dengesini bozacak ve bir porsiyon ızgara tavukla kıyasladığınızda çok büyük bir kalori farkı bulunan yiyecekleri tüketmekten kaçınmanız gerekiyor.

  – Akşam Öğünlerinde Yenilecekler:

30 gün boyunca akşam aynı yemeği yemeniz mümkün olmadığı gibi, sağlıksız bir yapıya sahip olacaktır. Bu nedenle özellikle ilk bir haftanın ardından mutlaka kalori hesabı yapmayı öğrenmeli, birkaç gün boyunca acıkma durumunuzu takip ederek besini şekillendirmeniz gerekiyor.

Akşam öğünlerinde yarım porsiyon balık buğlama, yarım porsiyon sebze yemeği, yarım porsiyon haşlanmış tavuk, yarım porsiyon ızgara et, yarım porsiyon sebze yemeği gibi yiyecekleri yiyebilirsiniz. Akşam yemekleri yarım porsiyon ana yemeğe ek olarak mutlaka yağsız yoğurt ve yağsız bir kase salatayla birlikte yenmelidir. Bu sayede bir süre sonra alışacak ve kalori hesabınızı yaparak, kilo verme hızınızı artıracaksınız.

  – Ara Öğünlerde Yenilecekler:

Gün içerisinde kahvaltının ardından, öğle yemeğinin ardından ve akşam yemeğinden iki saat sonra ceviz ve fındık yiyebilirsiniz. Her ikisinden de dört ila beş adet yiyebilir, elma veya mevsime uygun diğer meyveleri de sezonunda tüketebilirsiniz. Ancak bu sayede öğünlerinizi enerji verecek, sağlıklı besinlerle desteklemiş olursunuz.

  – Diyet Yaparken Yenmemesi Gerekenler:

Hiçbir şekilde çekirdek çitleme, enerji içecekleri, gazlı içecek tüketme girişiminde bulunmamalısınız. Aksi taktirde gün içerisinde detaylı bir şekilde incelediğiniz tüm besinlerin katkısı ortadan kalkacaktır. 1 ayda 20 kilo verdiren diyet sayesinde ilk değişimleri birkaç gün içerisinde görmeye başlayacak, kalan günlere çok daha istekli bir şekilde devam edeceksiniz. Şekerli çay, şekerli kahve, gazlı içecekler, alkollü içecekler, beyaz ekmek zarar verir. Bunlardan uzak durarak diyetinizi sürdürmeniz en doğrusudur.

Aç Kalmadan Kilo Verdiren Diyetler:

Aç kalmadan kilo verilmesi, kısa vadeli diyetler yerine daha uzun vadeli bir beslenme listesi hazırlandığı taktirde mümkün oluyor. Başarılı sonuçların alınabilmesi için birkaç gün boyunca üst üste diyet programına uygun bir şekilde beslenmeniz gerekiyor. Bu sayede gücünüzü ve odaklanma becerinizi kaybetmeden, çok daha dinç bir hale gelecek ve mutlu olduğunuzu hissetmeye başlayacaksınız.
Programı inceleyerek, isterseniz kendi sevdiğiniz besinleri tüketeceğiniz bir program hazırlayabilirsiniz. Açlığınızı sabrederek kontrol etmek yerine, kendi belirlemiş olduğunuz besinleri ve kalori değerlerini yöneterek kontrol etmeniz çok daha kolay olacaktır. Bu nedenle kırmızı çizgilerinizi çekmeli ve onlar haricinde, kalori hesaplama bilginize uygun şekilde öğünler oluşturmalısınız.

Aç kalmadan zayıflama yöntemleri:

Her zaman için işe yarayacak, kilolarınızı kontrol almanızı sağlayacak şekilde kullanılabilir. Kendinizi aç hissetmeden yapacağınız diyette başarılı olma ihtimalinizi artırırken, devamlılık sağlar ve sürekli olarak uygulayarak vücudunuzun forma girmesini sağlayabilirsiniz.

Artık çok az yemek yemek yerine, yeterince yemek yemek çok daha büyük bir öneme sahip. Doymaya ihtiyacınızın olmadığını, gün içerisinde harcadığınız enerjiye bağlı olarak beslenmenin yeterli olduğunu anlamanız gerekiyor. Bunu bir felsefe haline getirdiğiniz, tencerede kalan yemeği bitirmeye çalışmadığınız taktirde başarılı olma ihtimaliniz artacak.

Aç Kalmadan Diyet Nasıl Yapılır:

Diyet yapan kişilerin bugüne kadar sürekli olarak kendilerini zorlamaları, insanların aç kalacaklarını düşünmelerine neden oluyor. Fakat artık kendinizi zorlamanıza gerek kalmadan, doğru bilgilerle ve kişisel programlardan yararlanarak diyet yapmanız mümkün oluyor. Beyaz ekmek, şeker, tuz, un ve yağlı besinlerden uzak durmak kaydıyla bünyenize uygun şekilde diyet yapabilirsiniz.

Programınızı kişisel hazırlamak yerine hazır olanlar kullanmak isterseniz, öncelikle tüm listeye uyacağınıza dair kendi kendinize söz vermeniz gerekiyor. Ancak bu sayede başarı ihtimalinizi artırabilir, diyetinizin sonucunu olumlu hale getirebilirsiniz.

“Ekmeği Kestim kilo verdim”:

”: Bunu söyleyenlerin bugüne kadar haklılık payı vardı. Çünkü ekmeği hayatından çıkarabilen bir insanın tuzu, şekeri, unu çıkarmaması için hiçbir neden yok. En büyük karbonhidrat kaynağını bir anda çıkardığınız taktirde, tatlıya olan zafiyetinizi de körüklemiş olursunuz. Ekmeği kestim, bu sayede kilo verdim diyen kişilerin yedikleri tatlıları dikkatlice inceleyin. Şerbetsiz, kalorisi en düşük olanları tüketmeleri veya hiç yememeleri gerekiyor.

Ekmeksiz yapılacak diyetlerle işkence arasında ince bir sınır bulunuyor. Birkaç gün boyunca sadece salata yemek sizi sadece hayatta tutacak fakat mutlu bir diyet programı hazırlamanıza imkan tanımayacaktır. Yanında hiçbir zaman beyaz undan yapılmış ekmek bulunmamak kaydıyla, çavdar veya kepekliden 1 ile 3 arasında yiyebilirsiniz.

⦁ Domates ve Salatalık Tüketin:

Öğünler arasında değil, direkt olarak sabah kahvaltısında veya öğle yemeğinde mutlaka domatese ve salatalığa yer vermelisiniz. Çok büyük bir bölümünün sıvı olması ve kalorisinin düşük olmasına rağmen doyuruculuğu, iki besinin birden son derece önemli hale gelmesini sağlıyor.

Kokularının ve tatlarının kötü olmaması, diyet yapmak isteyen herkes tarafından yenebilen besinler arasında kendine yer buluyorlar. Bazı diyet programlarında ne kadar yemek isterseniz yiyebileceğiniz belirtiliyor fakat bünyenize uygun şekilde, ikişer adetin üzerine çıkmamanız en doğrusu olacaktır.

  – Light Yoğurdun Diyetteki Önemi:

Yoğurt özellikle light olarak tercih edildiği taktirde, öğle vaktinde en iyi besleyicilerden bir tanesi olacaktır. Kalsiyum kaynağı olması ve vücut için en gerekli mineralleri bünyesinde bulunduruyor olması, öneminin de artmasını sağlıyor.

Yoğurt düzenli bir şekilde diyet sürecinde tüketildiği taktirde, göbekteki ve bel çevresindeki yağların erimesinde oldukça etkili bir yapıya sahip olacaktır. Kan şekerinizin düşmesine az kaldığını hissettiğiniz saatler olacaktır, yoğurt sayesinde kan şekeri seviyenizi bir anda düzenleyebilir ve aslında olduğunuzdan çok daha uzun süre boyunca tok hissetmenize yardımcı olur.

  – Aç Kalmadan Kilo Vermek Mümkün Mü:

Yapılacak olan diyetler arasında minimum beş öğün bulunan be bu beş öğünde de belirli şeyler yiyerek aç kalmadan beslenebileceğiniz bir program oluşturmanız mümkün. Özellikle kendinize uygun oluşturarak uygulamaya koyduğunuz taktirde, daha fazla uyar ve kendinizi kandırmadan diyet yapmış olursunuz.

Diyetisyenin yazacağı program da tamamen size uygun şekilde, yemeyi sevdiğiniz ve rahatlıkla yiyebileceğiniz besinler üzerine kuruludur. Bu nedenle kendinizi sıkmadan, aç da kalmadan sadece yemek konusunda isteklerinizi frenlemeyi öğrenmeniz yeterli olacaktır.

  – Aç kalmadan kilo vermek nedir:

Bu tabir kullanıldığında, normal diyet programlarının iki kat fazlasının yenilerek kilo verilmesi anlamına gelmiyor. Sadece belirli besinleri çıkartarak, yerlerine onlara yakın kalorilerde fakat sevdiğiniz besinlerin koyulması geliyor. Bu sayede çok daha başarılı sonuçlar alarak, diyetiniz esnasında herhangi bir problem yaşamadan programa uygun şekilde on ve üzerinde kilo verebilirsiniz.

Programı işkence olarak görmemek ve bir sağlıklı beslenme süreci olarak tanımlamak için kendi iradenizle hareket etmelisiniz. Aç kalmadan, gereken besinleri yiyerek, farklı besinler yediğinizde alacağınız kalorinin yarısından daha azını alabilir ve çok rahat bir şekilde doyabilirsiniz.

Kişiye Özel Diyet Programı Hazırlama:

Uzmanlar tarafından hazırlanan genel programlar, herkes için aynı etkinin görülmesini sağlayamayabiliyor. Bu nedenle özellikle kişiye özel bir program hazırlanması, kilo verme sürecinin yakından takip edilmesi son derece önemli hale geliyor. Hem kadınlarda hem de erkeklerde, hangi durumda ne yapılması gerektiğinin kararının verilmesi gerekiyor.

İdeal diyet listesi oluşturulabilmesi için, kilo vermek isteyen bireyin neyi sevip neyi sevmediğine de dikkat edilmesi gerekiyor. Haşlanmış yumurta, domates ve salatalık sevmediğinizi belirttiğinizde, bu besinler listeye koyulmayacaktır. Onlar yerine, kalori ortalamasına yapısına uygun şekilde, farklı besinlerden yararlanabilir ve farklı besinlerle öğünlerinizi sağlıklı yiyeceklerle hazırlayabilirsiniz.

Diyetisyenle birlikte kilo verme sürecini takip etmek yerine, tek başına kilo vermek isteyen bireylerin diyet programına uygun hareket etmesi gerekiyor. Öncelikle sağlık durumu hakkında gereken bilgilere sahip olunması, ardından besinlerle ilgili kararın verilmesi şarttır. Kilo vermek isteyen herkes için özel olarak hazırlanabilecek yapıya sahip birbirinden farklı programlar bulunuyor.

Yeni program yapılarından yararlanabilir, sadece size ve vücut kitle endeksinize uygun şekilde oluşturulmuş özel programı kullanabilirsiniz. 3 günlük, 1 haftalık, 15 günlük, 30 günlük, 60 günlük, 90 günlük veya 1 yıllık olacak şekilde program oluşturabilirsiniz. Kilo verme sürecinin öngörülmesi, kalori değerlerinin kontrolüne göre mümkün olacaktır. Kalori belirlendikten sonra, günlük beslenme değerleri belirlenebilir.

  – Kiloyla Günlük Kalori Belirleme:

Kilonuza uygun şekilde günlük almanız gereken kalori belirleyerek, kilo vermeye başlayabilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için, kilonuz X 24 = günlük almanız gereken kalori oranı ortaya çıkacaktır. Çıkan rakam gün içerisinde yiyeceğiniz yemekler ve içeceklerinizle birlikte ortalama ulaşmanız gereken kaloridir.

Eğer kilo vermek isterseniz, çıkan sonucun en fazla +200’ü olacak şekilde bir limit belirlemeli ve besinleri tüm öğünlere dağıtmalısınız. Bir adet cevizin, bir dilim peynirin, bir tostun, makarnanın, ekmeğin, domatesin, salatalığın kaç kalori olduğunu bulabilirsiniz. Yapacağınız hesaplamayla birlikte her öğüne farklı yiyecekler yerleştirebilirsiniz.

  – Günlük Kaloriye Uygun Kişisel Program:

Gün içerisinde, kilo verebilmek için almanız gereken kaloriye uygun şekilde üç veya beş öğünlük bir beslenme programı oluşturulması gerekiyor. Bunlar arasında iki tanesi ara öğün olmalı ve ikisinde de meyve veya iki – üç adet ceviz gibi hafif besinlerin yer almalıdır. Bu sayede günlük kalori ihtiyacınızı sadece günün başında, ortasında ve sonunda almamış olursunuz. Aralarda da vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerle desteklenmesini sağlarsınız.

Kahvaltıya klasik kahvaltı çeşitlerini şekersiz ve tuzsuz olacak şekilde yerleştirebilirsiniz. Domates ve salatalığın sayılarını belirlerken dikkatli olmalı ve diğer öğünlerin kalorisinden fazla çalmamalısınız.

  – Kahvaltısız Diyet Programı Hazırlanır Mı:

Kahvaltısız diyet programı hazırlanır. Fakat o diyet programıyla bir sonraki haftaya çıkmanız mümkün olmaz ve tekrar tekrar Pazartesi başlarım dediğiniz sürece dönersiniz. Zayıflamak isteyenler için kahvaltı etmek bir yük değil, en önemli desteği veren öğündür. Kahvaltı olmadan direkt öğle yemeği, ara öğün ve akşam yemeği yenmesi tamamen yanlış bir program olacaktır.

Uzmanlarla görüştüğünüzde de öncelikle kahvaltıya önem verilir, bazı sert programlarda günlere bağlı olarak akşam yemekleri için çok düşük kalorili besinler belirlenir. Akşam yemeğinde besinin kalorisine ve gün sonunda alabileceğiniz kaloriye bağlı olarak tabağınızın sadece belirlediğiniz bölümünü doldurabilirsiniz. Kalan kısımları boş bırakmanız gerekiyor. Aksi taktirde kendinize engel olamazsınız.

  – İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır:

İdeal kilonun hesaplanması için hızlı hesaplama programlarını kullanarak cinsiyetinizi, boyunuzu ve kilonuzu girebilirsiniz. Bu sayede hızlı bir şekilde vücudunuzla ilgili genel durum hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 80 kilo olduğunuzu, 1.70 boyunca olduğunuzu ve kadın olduğunuzu baz alalım;
Bu durumda vücut yüzey alanınız 1.92 metrekare olacaktır. Yağsız vücudunuzun toplam ağırlığı 52.82 kilogram olur. Olmanız gereken ideal kilo ise 61.44 kilogram olarak hesaplanır. Vermeniz gereken kilo ise 18.56 gram olarak ortaya çıkıyor. Vücut kitle endeksiniz metrekareye 27.68 kg oluyor. Hesaplamanın sonucunda ise fazla kilolu olarak tanımlanıyorsunuz.
Acil bir şekilde kilo vermeniz, gün içerisinde aldığınız kaloriyi ve normalde almanız gereken kaloriyi hesaplayarak işlem yapmanız gerekiyor. Ancak bu sayede başarılı sonuç elde edecek şekilde hesaplamalarınız doğrultusunda ideal kilonuza erişmek için program hazırlayabilirsiniz.

  – Kişiye Özel Diyet Programı İşe Yarar Mı:

Örnek olarak 70 kiloyken hazırlamış olduğunuz bir diyet programı, farklı bir 70 kilo olan kişi için geçerliliğe sahip olmayabilir. Vücudun alışmış olduğu ve tepki verdiği besinler birbirinden farklı olacağı için, yumurta veya diğer herhangi bir besin nedeniyle farklı kişi daha fazla kilo alabilir. Bu tarz problemler son derece yoğun bir şekilde yaşanmaya devam edilmesine rağmen, özellikle kadınlar arasında kendi diyetlerini başkalarına vermeye çalışanlar halen varlığını sürdürüyor.

Kalori Yakan Diyet:

Özellikle kalori yakan diyet listesi oluşturulurken şu durumlara dikkat edilmesi halinde, kilo vermeniz mümkün olacaktır;

⦁ Şekeri, tuzu ve unu diyetiniz süresince hayatınızdan uzaklaştırmanız gerekiyor.
⦁ Şekerli kahveden, asitli içeceklerden, alkollü içeceklerden, yağlı yiyeceklerden, sürekli olarak her öğünde sofrada et olmalı mantığından uzaklaşmanız gerekiyor.
⦁ Sağlığınızı düşündüğünüzün farkına varmalı ve kendinize küsmek yerine, inatlaşmalısınız. Ancak bu sayede, listede yer alan ve süre belirlenmiş olan program sayesinde kilo verebilirsiniz.

İlaç paylaşır gibi kişisel diyet programı paylaşılması doğru değildir. Uzman tarafından veya kendi bilgileriniz doğrultusunda hazırlanmış besin listesinde, programı verdiğiniz kişiye zararlı bir besin olabilir. Bu tarz riskleri de göz önünde bulundurmalı ve farklı bir kişi için, sağlık durumu ve yiyebilecekleri hakkında bilginiz yoksa program oluşturmamanız önerilir.

https://www.kilonasilverilir.com/hizli-kilo-vermek-saglikli-midir/

https://www.facebook.com/gunluksaglik/