Mineraller : Sağlığımızın Baş Aktörleri

12 Haziran 2019 By 0 Yorum

Mineraller,% 4 gibi vücudunuzun çok küçük bir kısmını oluştursalar da, vücut yapısını oluşturmaya katkıda bulunurlar. Mineraller kemik, diş, kas, kan ve diğer dokularda bulunur. Mineraller vücudun düzgün çalışması için gerekli olan inorganik maddelerdir.
Vücut gelişimi ve gelişimi, yaşamın korunması ve sağlığın korunması için minerallere ihtiyaç vardır.
Mineraller vücudumuzdaki yapıyı oluşturur ve birçok işlevi düzenleyen temel besin grubudur.
Eksiklikleri kansızlığa, obeziteye veya diyabete neden olabilir. Mineraller iki ana gruba ayrılır: mikro elementler ve makro elementler.
Günlük gereksinmemiz 250 mg’ın üzerinde olan mineraller makro minerallerdir ve Sodyum, potasyum ve klor elektrolitleri ile kalsiyum, magnezyum ve fosfor bu gruptadırlar. Krom, bakır, flor, iyot, demir, manganez,molibden, selenyum ve çinko gereksinimi günlük 20 mg’ın altındadır ve bunlara eser elementler denir. Bunlardan günlük alım düzeyleri belirlenenler sadece demir, çinko, iyot ve selenyumdur.

Mikro Elementler -Mineraller

Mikro elementler ayrıca eser elementler olarak da bilinir, vücutta küçük miktarlarda var olan ve optimum beden çalışması için yararlı maddelerdir.

Demir

Mineraller

kilonasilverilir.com

Demir, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir oligoelement (eser element) mineraldir. Demirin en önemli rolü hemoglobinin akciğerlerden vücudun geri kalan kısmına oksijen taşıyabilmesidir. Demir bağışıklık sistemini destekler ve hücre bölünmesi sürecinde önemli bir rol oynar. Demir genellikle enerji üreten metabolik süreçleri büyük ölçüde etkiler. Vücudun hemoglobin ve kırmızı kan hücreleri üretmesi için demir gereklidir.

Demirin En Çok Bulunduğu Besinler

Et ve et türevleri, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllar demir kaynağıdır. Pekmez ve kuru meyveler de iyi bir demir kaynağıdır. Diyette C vitamininin ve etin bulunması, bitkisel kaynaklı demirin emilimini arttırır.
Bu nedenle her öğünde C vitamininden zengin besinlere yer verilmelidir.
Tahıllarda demir emilimi engelleyen fitatların etkisinin ortadan kaldırılması amacıyla ekmek mayalandırılarak yapılmalıdır. Yemek esnasında çay içilmesi de demirin emilimini azalttığından, çay öğün aralarında ve açık olarak içilmelidir.

Çinko

Mineraller ve Sağlığımızın

kilonasilverilir.com

Çinko, kaslarda, kemiklerde, deride, gözlerde, pankreasta, böbreklerde ve erkeklerde prostatta bulunan eser elementir. Çinko bağışıklık sistemini korur, yara ve izlerin iyileşmesini destekler ve ayrıca sivilce ve cilt sorunlarının tedavisinde de faydalıdır.

Vücuttaki Dağılımı ve Görevleri

Çinko esas olarak karaciğer, pankreas, böbrekler, kemikler, kaslar ve vücudumuzdaki diğer dokularda bulunur.
Çinko, vücutta önemli metabolik yükleri olan enzimlerin yapısında rol oynar.
Cinsel organların gelişiminde,
Hücresel bağışıklık oluşturmada etkilidir.

Çinkonun En Çok Bulunduğu Besinler

Et, karaciğer, yumurta ve deniz ürünleri çinkonun en iyi kaynağıdır.
Süt ve ürünleri, kuru baklagiller, yağlı tohumlar ve tahıllar yeterince çinko içerirler. Aşırı saflaştırılmış unlarda çinko miktarı azalır. Ayrıca tahılların kepek kısmında bulunan fitatlar da çinkonun vücutta kullanımını engeller.
Çinko yetersizliği daha çok kepekli tahıl ürünleri ile beslenen toplumların sorunudur.

Mikro Mineraller

Selenyum

Mineraller ve besinler

kilonasilverilir.com

Selenyum bir antioksidandır ve insan vücudunun normal şekilde büyümesi ve gelişmesi için özen gösterir. Tiroid veya karaciğerin doğru çalışmasına yardımcı olur, iyi görünüm, sağlıklı saç ve cilt sağlar. Eksikliği kas zayıflığına, yorgunluğa, bağışıklık sisteminin zayıflamasına veya kalp hastalığının daha sık görülmesine neden olabilir.

Selenyumun En Çok Bulunduğu Besinler

Tam buğday ekmekleri ve tam tahıllı hububatlar dahil olmak üzere bazı ürünler, selenyum ve diğer mineraller ile zenginleştirilmektedir. Sığır Eti, Hindi Brezilya Cevizi,Sarı yüzgeçli orkinos da selenyum bakımından zengin gıdalardır.

İyot

İyot vücutta% 20 ila 50 mg arasında bulunur, bunun% 25’i tiroid bezinde bulunur. İyot, tiroid bezinin düzgün çalışması için gereklidir ve ayrıca tiroksin üretimine katkıda bulunur. İnsan vücudu% 100 iyot alabilir çünkü çok iyi emilir. Vücutta iyot eksikliği tiroid bezinin genişlemesine neden olabilir.

İyotun En Çok Bulunduğu Besinler

Deniz ürünleri, özellikle balık iyot kaynağıdır. İyodu yeterli toprakta
yetişen besinler ve su yeterli iyodu sağlar. İyot yetersizliği hastalıklarının görüldüğü ülkelerde tuza, suya, ekmeğe iyot eklenmektedir. İyotlu tuz koyu renkli naylon torbalarda ve kapalı kaplarda saklanmalıdır.

Bakır

Bakır, pigment oluşumunu teşvik eder ve kanın pıhtılaşmasını iyileştirir. Kan damarlarını, tendonları, sinirleri ve kemikleri kuvvetlendirir. Demir emilimini olumlu yönde etkiler ve hemoglobin oluşumuna yardımcı olur. Anti alerjik etkileri ile bilinir çünkü histamin seviyesini azaltır. Bakır eksikliği durumunda, yorgunluk ve saç dökülmesi meydana gelir.

Bakır İçeren Besinler

Karaciğer ,Et,Deniz ürünleri,Fasulye,Kepekli tahıllar,Soya unu,Buğday kepeği,Badem,Avokado,Arpa,Sarımsak,Fındık,Yulaf,Şeker pekmezi,Pancar,Mercimek.

Manganez(mangan)

Manganez kalsiyum emilimi sağlıklı büyüme ve kemik gelişimi için özellikle önemlidir. Bununla birlikte, dişler veya kıkırdak üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Proteinlerin sentezlenmesi, besinlerin enerjiye dönüştürülmesi için gerekli olan bir mineraldir.

Manganez İçeren Gıdalar.

Fındık, tohum, avokado, ananas, deniz yosunu, kuru üzüm, ıspanak, brokoli, fasulye, kepekli tahıllar, yumurta sarısı, bezelye, portakal,böğürtlen,istiridye ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur.

Mineraller

Krom

Her mineral gibi, kromun sağlık açısından çok önemli bir yeri vardır. Özellikle metabolizmanın düzgün ve düzenli çalışmasını sağlayan krom, insan sağlığı açısından çok önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda şeker ve kolesterol seviyelerin üzerinde düzenleyici bir etkiye sahiptir. Vücuttaki krom miktarı düşerse kan şekerin ve kolesterol seviyesi artar. Ek olarak, glikoz vücut tarafından uygun şekilde kullanılamaz.

Krom, sadece kan şekeri ve kolesterol için etkili değildir, aynı zamanda bipolar bozukluğu, şizofreni veya depresyon tedavisinde de faydalıdır, enerji kazanımı veya spor performansında artış için faydalıdır.

Kromun En Çok Bulunduğu Besinler

Günlük yaşantımızda severek tükettiğimiz pek çok besinde krom bulunmaktadır. Fındık , Ceviz , Bal , Mantar , Peynir , Et , Kepekli makarna , Esmer pirinç , Tam buğday unu , Bira mayası , Kakao , Çay.

Flor

Diş minesini, dişleri ve kemikleri oluşturmak için flor gerekir.
Flor, kasların, cildin, saçın veya bağ dokularının büyümesini olumlu yönde etkiler. Florün en önemli görevi diş çürümelerini önlemektir. Uygun flor alımı osteoporozu önlerken aşırı flor tüketimi osteoporoza neden olur.

Flor nelerde bulunur?

Besinlerin flor içeriği yetiştikleri toprağın flor içeriğine bağlıdır. Florün ana kaynağı içme suyudur, fakat aynı zamanda süt çay veya balıkta da bulunur.

Makro Elementler -Mineraller

İnsan vücudunun daha büyük miktarlarda alması gereken inorganik yapıdaki elementlerdir.

Magnezyum

Magnezyum, metabolizmanın düzgün çalışmasına katkıda bulunur, enerji oluşumu için önemlidir ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kas ve sinir sisteminin düzenli çalışması, kemik ve dişlerin oluşumu, kan basıncının düzenlenmesi gibi görevleri
vardır. Vücudu depresyona karşı korur ve endokrin sistemin iyi işleyişini arttırır. Eksikliği temel olarak baş ağrısı, migren ve artan kan basıncı ile kendini gösterir.

Magnezyumun En Çok Bulunduğu Besinler:

Kuru baklagiller, yağlı tohumlar, rafine edilmemiş tahıl taneleri ve koyu yeşil yapraklı sebzeler önemli magnezyum kaynağıdır.

Kalsiyum

Kalsiyum, kemik ve diş sağlamlığının sağlanması için vazgeçilmez olan vücuttaki en önemli minerallerden biridir. Bu mineral hücre oluşumu, kas impulslarının iletilmesi ve kanın pıhtılaşması için vazgeçilmezdir.

Düzenli bir kalsiyum mineralini alımı önemi:

Kemiklerin ve dişlerin yapımı.
Kasların kasılması.
Sinirlerin çalışması.
Normal kan basıncının sağlanması.
Kanın pıhtılaşması.
Hücrelerin bir arada tutulması için gereklidir.
Kalsiyum ve D vitamininin yetersizliğinde; çocuklarda raşitizm, yetişkin kadınlarda osteomalasia ve yaşlılarda osteoporoz görülür. Raşitizm ve osteo-malasia kemiklerin gelişememesi, yumuşaması ve eğrilmesidir. Osteoporoz ise kemiklerin kırılabilir duruma gelmesidir.

Kalsiyumun En Çok Bulunduğu Besinler

Süt ve süt ürünleri ( yoğurt, peynir, dondurma vb.) en iyi kalsiyum kaynağıdır. Süt ve ürünlerinde bulunan kalsiyumun emilimi fazladır. Yumurta sarısı, tahıllar, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar da iyi kalsiyum kaynaklarıdır. Yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllarda bulunan kalsiyumun emilimi ise düşüktür. Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan okzalatlar (okzalik asit) ve tahıllarda bulunan fitatlar (fitik asit) kalsiyumla birleşerek ince barsaklardan emilimi engeller. Diyetin posa miktarının fazla olması da kalsiyum emilimini olumsuz yönde etkiler.

Makro Mineraller

Sodyum Klor ve Potasyum

Sodyum, sinir uyarılarının iletimini sağlar ve kasların irritabilitesini düzenler. İnce bağırsakta sindirimi nötralize eder ve mide zarında hidroklorik asit (HCl) oluşumuna katkıda bulunur.
Potasyum, vücuttaki hücrelerin% 86 kadarını oluşturur. Biyokimyasal işlemlerde önemlidir ve özellikle sıvı alımı olmadığında potasyum tüketimi arttırılmalıdır.
Vücut mineral içeriğinin %2’sini sodyum, %5’ini potasyum ve %3’ünü ise klor oluşturur. Sodyum, klor ve potasyum tüm vücut sıvılarında ve dokularda bulunur. Bu elementlerin vücuttaki en önemli görevleri vücut su dengesini, asit-baz dengesini ve kas çalışmasını sağlamaktır.
Sodyum, klor ve potasyum ince barsaklardan emilir, idrar, dışkı ve terle atılır. İshal, kusma, aşırı idrar yapma, aşırı terleme ile vücuttan bu mineraller kayba uğrar.

Bu Minerallin En Çok Bulunduğu Besinler

Sodyum ve klorun temel kaynağı tuzdur. Ayrıca her besin belirli oranlarda sodyum içermektedir.
Meyvelerde sodyum oranı çok düşüktür. Diyetle süt, et, tahılların, taze sebze ve meyvelerin yeterli düzeyde tüketimi ile potasyum ihtiyacı karşılanır. Salamura edilmiş ve bazı işlenmiş besinlerde tuz miktarı yüksek oranda bulunur.

https://www.facebook.com/gunluksaglik/

https://www.kilonasilverilir.com/vitaminler-vucutun-sagligin-korunmasi/