Ramazan Ayında Kilo Vermek İçin

20 Mayıs 2019 By 0 Yorum

Ramazan Ayında Kilo Nasıl Verilir

Ramazan ayında kilo vermek deyince aklınıza takılan tüm sorulara ilişkin cevaplar aşağıda ki makalemizde siz değerli kullanıcılarımızın bilgisine sunulmuştur.

Her yıl ramazan ayının yaklaşmasıyla birçok kişinin en büyük kabusu da oluşmaya başlıyor. Sağlıklı beslenme yokunda tavsiye edilen 3 ana öğün en az 2 ara öğün ramazan ayıyla birlikte 2 ana öğüne birden düşüyor. Bu süre içinde ise kilo alımı kaçınılmaz gibi gözükse de bilinçli yapılan sahur ve iftar yemekleriyle ramazanda zayıflamak mümkün olmaktadır. Nasıl mı? Öğünlerde nelerin tüketilmesi gerektiğinin bilincinde olmak yeterli olmakta. Bu konuda uzman görüşleri de alınarak ramazanı sağlıklı bir şekilde sonlandırmak isteyenler ekstra olarak kilo da verebilmektedir.

Ramazan ayında nasıl zayıflarım

Kilo Nasıl Verilir

Oruç Tutarak Kilo Nasıl Verilir

Oruç diyeti le sağlıklı bir ramazan geçirmek ve aynı zamanda ramazan ayında kilo vermek mümkün. Öncelikle bunun için her bireyin bu alanda uzman kişilerden destek alması gerekir. Her kişinin metabolizması, sağlık sorunları, boyu, kilosu alması gereken besin miktarı değişmektedir. Bu nedenle genel olarak uyulması gereken kuralların yanı sıra kişiye özel diyet programlarıyla daha hızlı sonuç alınmaktadır.

Ramazan Ayında Beslenme Programı

Yaz aylarına denk gelen ramazan ayında oruç tutmak bakıldığında akış aylarına nazaran daha kolaydır. Kilo verme açısından da yağlı yemeklerin daha az olduğu, bol meyvelerin olduğu döneme denk gelmesi diyet programını zorlamayacak özelliklerdir.

Nasıl Bir Beslenme Programı Takip Edilmeli

Diyet programlarında en önemli detay bir kişi için hazırlanan diyet listesini her bireyin uygulayabileceği bir özellikte olmamasıdır. Yani hazırlanan kişisel diyet programları adı üstünde kişiye özgüdür. O kişinin özelliklerine uygun yapılmaktadır. Bu nedenle ramazan ayında da sağlıklı kilo vermek isteyen bireyler bu alanda uzman kişilerden destek almalıdırlar.

Ramazan Ayında Beslenmenin Amacı

Beslenmenin her durumdaki tek amacı sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Besinlerinde dengeli ve doğru miktarlarda alınması gerekir. Ramazan ayı içinde de sahurda ve iftarda ne yenmesi gerektiği ne kadar yenmesi gerektiği önem arz eden konulardır.

Sahurda Ne Yapılmamalı

Ramazan ayında en önemli öğünlerden biridir sahur. Ne yenmesi gerektiği konusunda fikir sahip olunması uzun süreli oruç zamanında kaliteli geçirilmesi anlamına gelmektedir. Yaz aylarında tutulan oruçlar zaman olarak daha uzun sürelidir. Yapılan en önemli hataların başında sadece su içerek ve abur cubur yiyeceklerle sahur yapılması ya da direk olarak yatmadan önce yemek yenilmesi ve sahur saatine kalkılmadan oruç tutulmasıdır. Kilo verim sürecinde de yapılacak en önemli hatalardan biridir.

Sahurda Ne Yenmeli

Ramazan ayında kilo vermek isteyenlerin öncelikle gün içinde enerjilerini her daim dinamik tutmak için sahur saatinde protein kaynaklı besinleri tüketmesi gerekir. Süt, yumurta, peynir sahurlarda tüketilmesi gereken besinlerden lifli besinlerde unutulmamalıdır. Kilo alacağım diye sahur yapmayan kişilerin sıklıkla karşılattıkları sorunların başında sindirim sistemlerinde bozukluk, kan şekerinde düşme ve bağırsak problemleridir.

 Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Oruç tutarken hem kilo vermek hem de gün içinde enerji düşüklüğüne, sağlık problemlerinin oluşmasına neden olmadan ramazan ayını geçirebilmek için doğru beslenmek önemlidir. Sahur yapılmadan oruca başlanması hem kilo verme sürecini hem de sağlık anlamında ramazan ayının kaliteli geçirilmesini engelleyecek bir hatadır. Bu nedenle hem sahur hem de iftar doğru besinlerle muhakkak yapılmalıdır.

Yumurta diyeti

Sahurda yumurtayı eksik etmeyin

Sahurda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sahurda dikkat edilmesi gereken en önemli detay sahurun yapılmasıdır. Sahurun atlanmadan hafif besinlerle yapılması önemlidir. Ana yemek tüketmek yerine kahvaltı tarzından hafif besinlerin alınması tavsiye edilir. Ayrıca lifli besinlerin bağırsak sistemi ve sindirim sistemi içinde tüketilmesi önerilmektedir.

İftarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İftar yemeklerinde hemen aklan gelen çay ya da kahve olmaktadır. Bu aşamada öncelikle yemeğin yenmesi en az 1 saat aradan sonra bu tarz içeceklerin tüketilmesi gerekir.

İftar yapıldıktan sonra egzersiz yapımı ihmal edilmemelidir. Muhakkak spor aktivitelerden hafif olanlar tercih edilmelidir. En basit olarak yürüyüş yapılması vücut için yeterli bir egzersiz olacaktır. Hem yemeklerin sindirilmesi hem de ramazan ayında kilo vermek için en önemli detaydır.

Gün içinde susuz kalan bedene muhakkak bolca su alınmalıdır. Yemek sırasında su içmek tavsiye edilmeyen bir durumdur. Yemek bittikten sonra bolca su içmeye devam edilmelidir.

Ramazan Ayında Yenilmesi Gereken Besinler Nelerdir

Oruç tutarken hem sahurun hem de iftarın yapılması önem arz eden bir konuyken bu zaman dilimlerinde ne yenildiği de bir diğer önemli kriterlerden biridir. Kilo verme amacında olan kişilerin sağlıklı kilo verme aşamasında besinlerine dikkat etmesi gerekir. Ağır yağlı yemekler yerine daha hafif ve besleyici gıdaların tercih edilmesi bu zaman diliminde daha da önem kazanmaktadır.

Sahurda Ne Yenmeli

Uzmanların sahur için tavsiyeleri sıklıkla kahvaltılık öğünler olmaktadır. Özellikle protein alımı en fazla tercih edilen besinlerdendir. Peynir, süt ve yumurta olmazlar arasında yer almaktadır. Örnek olarak;

 • Belirli bir miktar peynir,
 • Zeytin,
 • Kepek ekmeği kişiye göre dilim sayısı değişmektedir,
 • Haşlanmış yumurta ya da menemen yağsız,
 • Yeşil çay ya da açık şekersiz çay
 • Muhakkak su,
 • Ceviz en fazla 2 adet,
 • Domates, salatalık ve bolca yeşillik

İftarda Ne Yenmeli

Ramazan ayının bir diğer önemli öğünü iftardır. Sahurda olduğu gibi iftar zamanında atlanmaması ve geçiştirilmemesi gerekir. Örnek olarak iftarda yenmesi gerekenler şunlardır;

 • 1 ya da 2 adet hurmayla oruç açılır,
 • Öncelikle açılışın bir çorbayla yapılması gerekir. 1 kepçe çorba yeterli olmaktadır.
 • Çorba
En Hızlı Kilo Vermek

Hızlı Kilo Nasıl Verilir

Oruç Tutarak 1 Ayda Kaç Kilo Verilir

Oruç tutarak kilo vermek isteyenlerin en fazla ilgilendikleri konulardan biri de 1 ay içinde kaç kilo verebilecekleri olmaktadır. Öncelikle kilo verme süreci içinde herkes için geçerli olan sabit bir miktar söylemek doğru bir yaklaşım değildir. İşin uzmanı olan kişilerde bu tarz yaklaşımlardan uzak durmaktadırlar.

Ramazan ayında 1 ayda 5 kilo, 1 ayda 10 kilo gibi ifadeler çok fazla gerçeği yansıtmaz. Nedenine gelindiğinde ise diyet yapmak dengeli ve düzenli beslenmek kişilere göre değişmektedir. Gün içinde hareketlilik surumu, kişinin rahatsızlıkları, kullandığı ilaçlar, yatığı iş bile kilo verme sürecini etkilemektedir. Hatta bayanlarla baylar arasında da kilo verme miktarı bakımından süre aynı olsa bile belirli farklılıklar ortaya çıkar.

Bu nedenle bu konuda 1 ayda şu kadar kilo verilir ifadesini kullanmak yerine ramazan ayında oruç tutarken kilo vermenin mümkün olduğunu belirtmek daha doğru bir ifade şeklidir.

Ramazanda Kilo Vermesin Püf Noktaları:

Ramazan ayına girilmeden önce kişinin ilk yapması gereken önemli konu sağlığı konusunda uzman bir hekime başvurması ve gerekli tahlillerin yapılmasıdır. Oruç tutmasına engel olacak bir rahatsızlığının olmadığına kanaat getirilmesi halinde nasıl bir program takip edeceğine dair de bu alanda uzman diyetisyenlere başvurulması kilo verme sürecinde daha başarılı sonuçlar alınmasında önemli detaylardır.

Ramazanın En Önemli Konusu Sahur

Oruç tutarken kilo vermek isteyenlerin atlamaması gereken en önemli konu sağlıklı bir sahur vaktidir. Sahura ne olursa olsun kalkılması gerekir. Sahurda ne yenilmesi gerektiği de bir o kadar önemli konulardan biridir. Gün içinde kişinin enerji ihtiyacını karşılayacak, midesini ve sindirim sistemini bozmayacak besinlerin tüketilmesi gerekir. Kafeinli içecekler idrar söktürme görevi görebildiği için vücudun su kaybetmesine de yol açabilmektedir. Bu nedenle sahur vaktinde çay kahve yerine ayran, yeşil çay gibi içeceklerin tüketilmesi daha faydalıdır.

Kilo Vermek İçin İftar Vaktine Dikkat

Ramazan ayında kilo vermek isteyenlerin önem vermesi gereken bir diğer öğünde iftardır. Sahurda olduğu gibi mideyi rahat ettirecek ve gün içinde kaybettiği enerjiyi sağlayacak besinlerin tüketilmesi gerekir.

İftarda Ne Yemek Yemeli

İftar saatlerini öncelikle çorba ile açmak gerekir. Uzun süre yemek girmeyen vücudun dengesini bozmamak adına hafif besinlerle mideyi yemeğe alıştırmak gerekir. Bunun içinde hurmadan sonra yenmesi gereken en doğru seçenek çorbadır. Bir kâse çorba sonrası yemeğe 20 dakika ara verilmesi gerekir. Birden ve hızlı bir şekilde yemek yemek mide rahatsızlıklarına neden olabileceği gibi gün içinde yemek yenilmediği için ani kan şekeri yükselmesine ve yorgunluk, halsizlik ve uyku halinin oluşmasına neden olur.

İftar öğünlerden sebze ya da ızgara yemekler tercih edilmelidir. Yanında bol salata, yoğurt ya da ayran ve tam buğday, kepek ya da çavdar ekmeği tercih edilmelidir.

Ramazan diyeti

İftarda da ağır gıdalardan kaçınılmalı

İftar Sonrası Ne Yapılmalı

Kilo verme sürecinde olduğu gibi oruç tutarken de iftar yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli detayların başında ara öğünler gelmektedir. Yatma saatine kadar en az 2 ara öğün yapılmalıdır. Geç saat yapılan iftar sonrasında en az yatırım saat sonra bir porsiyon meyve tüketilmelidir. Meyve yerine haftada bir gün sütlü tatlı ya da 2 top dondurma da tercih edilebilir. Yanında süt, ayran ya da yeşil çayla birlikte.

Meyve saatinden sonra yine yarım saat geçtikten sonra bir bardak ayran, kefir sahura adar vücudu hazırlayacak önemli bir ara öğündür.

İftar sonrası yapılması gereken bir diğer detayda spordur. Hafif egzersizler kilo vermeyi de kolaylaştırır. Egzersiz yapmada zorlanan kişilerin en azından kısa süreli yürüyüş yapması tavsiye edilmektedir.

Sahur Diyet Listesi

Sahurda diyet yapmak da bilinçli bir süreç takibi gerektirir. Neyin ne kadar yenilmesi gerektiği, sahurda tüketilmesi gerekenler, iftarda ne yeneceği ve ne kadar yenileceği, iftar sonrası alınması gereken besinler ve saatleri önemli olan konulardır.

Sahurda Diyet Listesi

Sahur için farklı diyet listeleri hazırlamak mümkündür. Uzmanların ortak noktası ise muhakkak sahur yapılması görüşüdür. Sahur yapmadan oruç tutulması sağlığı ciddi anlamda tehdit eden bir durumdur. Gün içinde yeterli besin ihtiyacının alınmaması halinde bağırsak ve sindirim sorunları ortaya çıkabileceği gibi ani tansiyon sorunları, kan şekerinde düşme gibi problemler de gündeme gelebilmektedir. Bu nedenle sahurun sağlıklı besinlerle doğru bir şekilde yapılması iftara kadar olan zaman diliminin de kaliteli geçirilmesi anlamına gelir.

Sahurda Yemek Tercihleri

Sahurda yenilmesi tavsiye edilen sıklıkla hafif besinlerdir. Bu konuda da birçok uzan kahvaltıyı tavsiye etmektedir. Enerji ihtiyacını karşılayacak olan besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun yanı sıra sahurda yemek yemeği tercih edenler de olabilmektedir. Bu durumda da önerilen ağır olmayan gün içinde susamaya neden olacak besinler yerine yine hafif olan yemeklerin tüketilmesidir.

Sahurda Kahvaltı

Kahvaltı yapmak isteyenlerin yumurta ve peyniri kahvaltılarında bulundurmaları gerekir. Süt, yoğurt menüye eklenebilir. Tam buğday çavdar ya da kepek ekmekle birlikte yeşil çay içilmesi tavsiye edilmektedir. Bolca yeşillik de tüketilmesi gereken besin kaynaklarıdır. Ceviz, çiğ badem gibi besinlerde unutulmamalıdır.

Sahurda Ana Yemek Tüketmek

Yemek tercihlerinde sebze yemekleri tercih edilebilirken et türünde ızgara olanlar tüketilmelidir. Miktar olarak çok fazla yenmemesi gerekir. Yoğurt ya da ayran muhakkak menüde olmalıdır. Ayrıca salata ile takviye alınmalıdır.

Sahurda Su Tüketimi

Sahurun en önemli içeceklerinden bir de sudur. Yemek sırasında alınması yerine yemek sonrası içilmesi tavsiye edilir. Sahur menüsünde vücutta idrar söktürücü etkisi olan kafeinli içmeleri yerine yeşil çay içilmesi daha doğru olacaktır.

Ramazanda Protein Diyeti

Protein diyeti tarifleri hem ramazan ayının hem de ramazan dışı yapılan diyetlerin vazgeçilmezleridir. Sırf protein ağırlıklı beslenmek arzusunda olanların tercih ettiği bir yöntem olup kişiye göre miktarlar değişmektedir.

Sahurda Alınması Gereken Proteinler

Protein açısından en önemli kahvaltılık besin yumurtadır. Sahurda da olmasa olmazların başında gelir. Hem tok tutan hem de protein ihtiyacının karşılandığı bir besin olması önemini arttırmaktadır. Peynir, süt, yoğurt gibi besinlerle Sahur desteklenmelidir.

İftarda Alınması Gereken Proteinler

İftar saatlerinde protein olarak alınabilecek besinlerin başında beyaz ya da kırmızı et gelmektedir. Bu tür besinlerin ızgara olarak tüketilmesi mideyi yormayacağı gibi kilo verme aşamasında da yağsız pişmesi açısından önemlidir.

İftar Menü Listesi:

İftar saatlerinde ızgara olarak tüketilen etler muhakkak yoğurt ya da ayranla desteklenmelidir. Ana yemek öncesinde de midenin tüm gün aç bırakıldığı unutulmamalı ve bir çorba ile açılış yapılmalıdır.

Et yemeklerinin yanına zeytinyağlı sebze yemeklerinden destek ağlanması sindirimi de kolaylaştıracak iftarların rahat geçmesini sağlayacak önemli bir detaydır.

İftarda Sadece Protein Tüketmek Doğru Mu

Protein vücudun önemli besin kaynaklarından biridir. Gün içinde muhakkak belirli miktarlarda alınması gerekir. Sadece protein ağırlıklı beslenme konusu uzmanlarında farklı görüşler sunduğu bir konudur. Bazı uzmanlar doğru olduğunu savunurken bazı uzmanlar bu konu hakkında farklı görüşlere sahiptir. Bu alanda kişiler kendi sağlıkları açısından uzman bir diyetisyene başvurmaları en doğru karar olacaktır.

Ramazan Ayında Kilo Vermek

Ramazanda hem sağlıklı olmak hem de sağlıklı bir şekilde kilo vermek için doğru beslenmek gerekir. Amaç vücudu aç bırakmak değildir. Amaç vücuda doğru besinleri alarak uzun süreli olan öğünler arasında sorunsuz bir zaman dilimi geçirmektir. Bunun için de neyin ne zaman yenmesi gerektiği konusuna dikkat edilmelidir.

Hızlı zayıflamak

Kilonuz normalden fazla ise ekmeği hayatınızda bir süreliğine çıkartın

İftarda Diyet Yemekleri

İftar için zayıflatan yemekler herkesin tahmin ettiği gibi az yağlı olarak yapılan yemeklerdir. Günlük yaşam içinde de yağlı besinlerden, unlu mamullerden şekerli besinlerden uzak durulması gerekir. Ramazan ayı boyunca da hem sahurda hem de iftarda bu kurallara uygun şekilde beslenmek kilo verme sürecine olumlu katkı sağlamaktadır.

İftar Menüsünde Nelere Dikkat Edilmeli

İftar menüsünde olması gerekenler gün içinde kaybedilen besinlerdir. Mideyi yormayacak ve sindirimi kolaylaştıracak besinlerin tercih edilmesi gerekir.

İftarda Alınması Gereken Besinler

İftar menülerinde masaya konması gereken en önemli yiyecek yoğurttur. Ayran, cacık ya da direk yoğurt olarak tüketilmelidir. Ekmek olarak da tam buğday, Çavdar ya da kepek ekmeği tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra protein ve karbonhidrat alımlarına da dikkat edilmelidir.

Örnek Bir İftar Menüsü

İftara bir çorbayla başlanmalıdır. Ardından sebze ya da ızgara kırmızı beyaz et yemeği tercih edilebilir. Zeytinyağlılarda iftar sofralarının vazgeçilmezleridir. Bol salata da unutulmamalıdır.

İftar Sonrası Yapılacaklar

İftar sonrası en önemli konu ara öğünlerdir. En az 2 ara öğünle gün tamamlanmalıdır. Ara öğünlerde meyve tercih edilmelidir. Son ara öğünde yoğurt ayran ya da kefir tercih edilebilir.

Sağlıklı Bir İftar Sofrasının Püf Noktaları

Ramazan dışında da sofralarda dikkat edilmesi gereken konu yağsız yemeklerdir. Az yağla pişmiş ya da yağsız yapılmış yemekler tercih edilmelidir. Tuz oranı da önemli olan bir diğer konudur. Beyaz ekmek yerine kepekli, tam buğday ekmeklerinin tercih edilmesi sindirimi ciddi anlamda etkilemektedir.

Sahurda Kaç Kalori Alınmalı

Sahurda neler yenmeli konusu oruç sürecinin önemli bir detayıdır. Kilo vermek isteyenlerin aklında büyük bir soru işareti oluşturan sahur saatlerinde doğru besinlerin alınması iftar saatine kadar olan süre içinde vücudun düşmemesini aksine dinamik ve enerjik olmaya devam etmesini de sağlamaktadır.

Sağlıklı Bir Sahur Menüsü

Sahurda alınması gereken en önemli besin gurubu proteindir. Gün içinde ihtiyaç duyulan enerjinin karışlanması için önemlidir. Bir diğer grup ise bağırsak sistemini için gerekil, olan lifli besinlerdir.

Kilo nasıl verilir

Sahurda proteine önem verin

Sahur Yapılmalı Mı

Sahur atlanmaması gereken bir öğündür. Oruç tutarken kişilerin iki ana öğünü bulunmaktadır, özellikle yaz aylarında bu iki öğün arasındaki zaman farkının uzun olması da öğünlerin atlanmaması gerektiğini ortaya koymaktadır.

Sahurda Neler Yenmeli

Sahurda muhakkak yumurta tüketilmelidir. Beyaz peynir, süt ilave edilirken ekmeksiz bir sahur düşünülmemelidir. Bolca yeşillik, ceviz, çiğ badem de sofrada olması gerekenlerdir. Zeytin, yeşil çay ve kepek ekmeği ile menü tamamlanır.

Sahurda Neler Yenmemeli

Sahurda yenmemesi gereken besin grupları abur cubur yemeklerdir. Besin değeri olmayan aksine vücudun daha fazla acıkmasına neden olan sağlıksız besin grupları tüketilmemelidir. Kafeinli ve asitli içeceklerden de uzak durulmalıdır.

Sağlıklı Bir Sahurun Püf Noktaları

Sahurda alınması gereken protein ve karbonhidratların doğru miktarda tüketilmesi hem kilo verme süresinde önemli olurken hem de iftara kadar kişinin enerjisinin düşmemesini sağlamaktadır. Sahurun atlanmaması ise asıl püf noktalarındandır.

ramazan ayında kilo vermek

kalorisi düşük gıdalar tüketin

 

Facebook sayfamızı takip etmeyi unutmayın: Günlük Sağlık