Ramazanda Kilo Vermek

13 Mayıs 2019 By 0 Yorum

Ramazanda Kilo Vermek

Ramazanda kilo vermek için neler yapacağınızı detaylı olarak kaleme aldığımız bu yazımızı siz değerli kullanıcılarımızın faydasına sunuyoruz. Ramazanın yaklaşması ile insanlar kilo dengesini kurmakta zorlanır olur. Ortalama olarak 16 saat boyunca kalınan açlık sonrasında kurulan güzel bir iftar sofrasında kendilerine hakim olmadan bilinçsiz bir şekilde yemek yeme alışkanlığı kazanabilirler. Genel olarak alışkanlık edilen ve ramazanda daha fazla kilo almak için önemli adımları uygulamanız gerekir.

Sizin için sunulacak bu maddeleri dikkatli bir şekilde uygulamanız gerekir. Siz de ramazanda zayıflamak istiyorsanız özellikle yeme alışkanlığına dikkat etmelisiniz.

Ramazanda Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

İnsanlar yemek yerken kontrolsüz olabilir. Tokluk hissi bir insanın yemek yeme esnasında 20 dakika sonra beyne iletilecektir. Dolayısı ile tokluk hissinin gelmediğini düşünerek fazlaca yemek şişkinlik ve büyük sorunlara neden olabilir. Eğer ki ramazanda kilo vermenin yolları için farklı alternatifler arıyorsanız mutlaka yediklerinize dikkat etmeniz gerekecektir.

 İftarda Az Yemeli

Yemek yedikten kısa bir süre sonra tokluk hissi beyninize iletilecektir. Bu iletim aşamasında daha fazla yüklenmemeli ve kontrollü bir şekilde yemek yemelisiniz. Uzun süre aç kalmanın insana hemen doymayacağım ve çok acıktım düşüncelerini yansıtır.

Dolayısı ile aslında sadece bir tabak çorba ile de doyabileceğiniz bu günler içerisinde mutlaka ama mutlaka iftarda az yemelisiniz. İftarda kontrolsüz bir şekilde daha fazla yemek yemenin ramazan sonrasında bir alışkanlık yapacağını biliyor olmalısınız.

Böylece sağlıklı bir şekilde yaşamak istiyorsanız sadece ramazan ayında değil diğer tüm günlerde de alışkanlık haline getirmelisiniz.
Gün içerisinde yemek saatlerinin de değişmesi bünyenizin kolay kilo alabileceğini gösterebilir. Bazı ani yeme alışkanlıklarının değişimi kilo problemini oluşturabilir.

Sebze ve Meyve Tüketimini Arttırmalısınız.

ramazanda kilo vermekRamazan ayında oruç tutmak isteyen insanların dengeli, düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmelerine dikkat etmelidirler. Genel olarak insanlar 3 ile 4 öğün içerisinde tüketilen besinlerin değişmesi sonrasında 2 öğüne sığdırmaya çalışırlar.

Bu durum karşısında insanlar doyduklarını anlayamaz ya da aç kalmanın süresini ayarlayamaz. Bu nedenle daha fazla yemeliyim hissine kapılabilirler.
Yemek yeme alışkanlığınız içerisinde ramazan ayında; iftar ve sahurda mutlaka ama mutlaka hamur işi, tatlı gibi gıdalardan uzak durmalısınız. Sizi tok tutacak olan meyve ve sebzeleri tercih etmelisiniz.

Meyve ve sebze içerisinde bulunan proteinler sizi tok tutacaktır. Dolayısı ile; kuru bakliyat, sebze ve meyve artışı sonrasında hem tokluk hissini yaşayacak hem de sağlıklı bir ay geçirmiş olacaksınız.

 Ramazanda Kilo Vermek İçin Bol Sıvı Tüketin

ramazanda kilo vermekSıvı tüketiminin artacağı aylar içerisine girmiş bulunuyoruz. Yaz ayları içerisinde; sıcakların daha fazla artması ile insanlar daha fazla sıvı tüketmelidirler. Bünyelerine ve sağlıklı yaşamalarına devam edebilmesi için gün içerisinde sürekli su içmelidirler.
Su içmenin ramazanda da önemi vardır. Özellikle sıcaklığın artması ve sonrasında uzun süre açlık ve susuzluk insan vücudunun direncini düşürebilir.

Daha sonrasında insanlarda bazı hastalıklar ortaya çıkabilir. Ramazan ayı boyunca bol sıvı tüketilmemesi sonrasında sindirim sistemi bozuklukları ortaya çıkma olasılığı oldukça fazladır. Bu hastalıkların önüne geçebilmek için mutlaka sıvı tüketimine dikkat etmeniz gerekir.

Gazlı İçeceklerden Uzak Durun

Özellikle ramazan ayı boyunca insanlar sıvı tüketimi konusunda gazlı içeceklerden uzak kalmalıdır. Gazlı içecekler insanlara kısa bir süre için tokluk ve şişkinlik hissi verecek böylece kısa süre içerisinde açlık hissi artacaktır.

Dolaylı yönden iftarda daha fazla yemek yiyecek ve kilo artışınız gözlemlenecektir. Ramazan ayı boyu içerisinde mineralli maden suyu dışında herhangi bir gazlı içecek uzmanlar tarafından da önerilmez.

 Ramazanda Kilo Vermek İçin  lifli Besinler Tüketmelisiniz

ramazanda kilo vermekLifli besinler ile beslenmek ramazan ayı dışında da oldukça önemlidir. Fakat siz ramazan ayı içerisinde bir kilo almak istemiyorsanız yağlı ve tuzlu besinlerden uzak durmalısınız. Ayrıca aşırı tatlı besinler de sağlığınız ve kilonuz için oldukça zararlıdır.
Hazım aşamasında kolaylaştırmak için lifli gıdalar tüketmelisiniz. Ayrıca bağırsak ya da mide için sindirim sistemi açısından uzun süre kalabilen tek besin içeriğinde lif olan besinlerdir. Böylece uzun süre tokluk hissine ulaşabilecek çok yemekten vazgeçeceksiniz.

Lifli gıdaların yanında selüloz içeren besinler de lifli besinlerle aynı özelliği taşımaktadır. Normal ekmek yemek yerine; tam buğday ekmeği tercih edilmelidir.

Bağırsak Problemlerinizin Önüne Geçebilirsiniz

Genel olarak ramazan ayı boyunca bağırsak problemleri ortaya çıkmaktadır. Gün içerisinde fazla sıvı tüketilmemesi ile sindirim sistemi sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışmaz. Sindirim sistemini tam olarak çalıştıracak besinler tüketmelisiniz. Sindirim sisteminin tam olarak çalışmasını sağlayacak besinler ne diye düşünüyorsanız işte birkaç fikir!

Yoğurt Sindirim Sisteminde Yardımcı Olacak

Bağırsakları çalıştıracak besinlerden bir tanesi de yoğurttur. Ayrıca son derece sağlıklı ve probiyotik bir gıdadır. Böylece yoğurt içerisinde bulunan yararlı bakteriler sayesinde sindirim sisteminiz düzenli bir şekilde çalışacaktır.

Elmayı Unutmamalısınız

Elmanın da günlük hayat içerisinde tokluk hissi veren besinlerden bir tanesidir. Dolayısı ile tok kalmak ve bağırsaklarınızı çalıştırmak istiyorsanız mutlaka; elma tüketmelisiniz.

Ramazanda Kilo Vermek İçin Diyet Listesi

Ramazan ayı boyunca yediklerinize diyet yaparak da dikkat edebilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde ramazan ayı geçirmek istiyorsanız mutlaka diyet listesine uyum sağlamalısınız.
Tatlı Alımına Dikkat
Ramazan ayında daha fazla ihtiyaç duyacağınız tatlılara biraz daha dikkat etmelisiniz. Şerbetli tatlılardan uzak durup; sütlü tatlılara yönelmelisiniz.
Sahurda Yiyecekleriniz;
Sahurda yemek listeniz şu şekilde olmalıdır. Ramazan diyeti için sahurda yiyecekleriniz;
1 adet haşlanmış yumurta
2 adet ceviz
Domates, salatalık
2 3 dilim peynir
2 dilim ekmek

Ramazanda Kilo Vermek İçin İftarda Yiyecekleriniz

İftar menünüz de sahur kadar önemli olacaktır. Bol su tüketimini yapacağınız ramazan iftar menüsü içerisinde;
1-2 adet hurma
1 kepçe çorba
Bol yoğurtlu gıdalar
Sebze ve meyve tüketimi
Haşlanmış tavuk ya da ızgara tavuk
Izgara köfte
İftar menünüzde size sunulan bu besinlerden seçebilir böylece kilo alımına dikkat etmiş olacaksınız. İftarda az tuzlu ve az yağlı besinler tüketmelisiniz.

Meyve Yemelisiniz

Meyvenin insan vücudunda tokluk hissini arttırıcı özelliği bulunur. Bu sebeple bol meyve tüketmelisiniz. Meyve ve sebzenin de diyet listesi içerisinde yer aldığını unutmamalısınız. Ramazan diyeti için yer alması gereken ana besinlerden bir tanesi de meyvedir. İftardan sonra da 1 porsiyon olarak alacağınız meyvelere dikkat etmelisiniz.

Ramazanda Kilo Vermek İçin Egzersiz Yapmalısınız

İftar sonrasında vücutta bir şişkinlik ve yorgunluk olacaktır. Bunu yorgunluğu azaltmak ve direncinizi arttırmak için yapacağınız en önemli adım yürüyüş olmalıdır. Orucunuzu açtıktan sonra artık kısa bir yürüyüş size iyi gelecektir. Böylece hazmınız kolaylaşacak ve formunuzu koruyacaksınız.

İftar sonrasında yürüyüş yapamayacak durumda iseniz; yatmadan önce mutlaka birkaç adım atmalısınız.

Gürkan Kubilay Ramazanda Kilo Vermek

Ramazan ayı içerisinde oruç ibadetinizi yerine getirmenin yanında kilo da vermek istiyorsanız yapmanız gereken adımlar oldukça kolaydır. Sahur ve iftar menüsü olarak uygulayacağınız birkaç adım olacaktır. Kolay ve yorucu olmayan bir şekilde olacak olan bu diyet listesi şu şekilde olacaktır;

Sahur Programı

Uygulayacak olduğunuz diyet programı için formunuzu koruma adına sahurda yiyeceklerinize dikkat etmelisiniz. Formunuz için Gürkan Kubilay ramazan diyeti olarak uygulayacağınız diyette sahurda 1 tabak bulgur pilavı yiyebilirsiniz. Ayrıca çavdar ekmeği de tüketebilirsiniz. Haşlanmış yumurta da tercih edebilirsiniz.

İftar Programı

Akşam iftarda yedikleriniz son derece önemlidir. Diyet programı içerisinde iftar menüsü adı altında yiyecekleriniz arasında sebze olmalıdır. Protein amaçlı olması için yapacağınız sebze yemeklerinde mutlaka kıyma ya da et olmalıdır. Ayrıca 1 dilim ramazan pidesi tüketebilirsiniz.

Tatlı Listesi;

Tatlı listesi içerisinde mutlaka ama mutlaka şerbetli tatlılardan uzak durmalısınız. Tercih edeceğiniz tatlı türleri arasında;
Muhallebi ve sütlü tatlılar olmalıdır. 1 porsiyon dondurma da yiyebilirsiniz.

İçecek Listesi

Yiyeceklerinizin yanında olmazsa olmazlar arasında içecekler de olacaktır. İçeceklerinizi mutlaka gazsız olarak tercih etmelisiniz. Gazlı içecekler sindirim konusunda sorun ortaya çıkarabilir.

Egzersiz Aşaması

ramazanda kilo vermekYiyeceklerinizin yanında dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi de egzersiz yapmak olacaktır. Egzersizlerinizi dilerseniz ev içerisinde dilerseniz de yürüyüş ile yapabilirsiniz. İftar sonrasında mutlaka ama mutlaka yürüyüş yapmak önerilir. Böylece hazmınız kolaylaşacak sindirim sisteminiz aktif bir şekilde çalışacaktır.

Canan Karatay Ramazanda Kilo Vermek

Her uzmanın farklı bir diyet listesi vardır. Diyet aşamasını dikkatli bir şekilde uygulayabilmek için Canan Karatay diyet listesini de uygulayabilirsiniz. Bu aşamada da oldukça önemli adımlar olacaktır. Kendiniz için Canan Karatay listesi sizin için daha uygun olacaksa bu programı tercih edebilirsiniz.

Sahur Menüsü İçin

Sahur programı için önemli olan tokluk hissinin bulunmasıdır. Bu aşamada tokluk hissini verebilen yumurta ön plandadır. Sahur menüsünde ayrıca tereyağında pişirilmiş omlet ve menemen de yer alabilir. Düzenli bir şekilde verilen bu listeyi uygulamanız sonrasında artık kilo verme için önemli bir dönemden geçmiş olacaksınız.

Program listesinde 1 kibrit kutusu tuzsuz peynire yer verebilirsiniz. Ayrıca 1 kahve fincanı kadar ceviz ya da çiğ bademi tercih edebilir, fındık tüketebilirsiniz. Tuzsuz olarak ya da az tuzlu olarak 10 adet zeytin de listenize ekleyebilirsiniz.

Domates, salatalık ya da yeşillik sahur menünüzde bulunabilir. Sıvı tüketimi için 2 fincan çay ya da süt içebilirsiniz. Ayrıca 1 porsiyon çorba da sahur menünüzde yer alabilir. Çorba için tercihleriniz; tarhana, buğday, tavuk suyu, sebze çorbası olabilir.

İftar Menüsü İçin

Sahur menüsü kadar önemli olan iftar menüsünde de dikkat etmelisiniz. Verilen önerilerin dışına çıkmak hem sağlığınız açısından hem de direnciniz açısından sorun teşkil edebilir. Böylece canan karatay ramazan diyeti iftar menüsü içerisinde yer alacak besinlerden bazıları şunlardır;
İsteğinize bağlı olarak 1 porsiyon çorba içebilirsiniz. Dilerseniz küçük bir adet parça peynirli ya da ıspanaklı börek de iftar menünüzde yer alabilir.

Ufak 1 adet lahmacun ramazan diyeti iftar menüsünde bulunabilir. İftarda isterseniz az pişmiş olarak 2 adet yumurta tüketebilir yanında 1 kibrit kutusu büyüklüğü kadar peynir alabilirsiniz. Eğer kahvaltı tarzı bir iftar yapmak istiyorsanız yine domates, salatalık ve yeşillikleri tercih edebilirsiniz.

Ufak bir kase yoğurt da iftar menüsünde bulunmalıdır. Böylece hem hazmınız hem de sindiriminiz kolaylaşmış olacaktır. Dilediğiniz bir meyveden hazırlamış olduğunuz fakat şekersiz olan komposto içebilirsiniz. İsterseniz; 1 kahve fincanı ceviz, fındık ya da bademi iftar menüsünde de tercih edebilirsiniz.

1.Gün

İlk gün özellikle dikkat etmelisiniz. Ramazanın ilk gününden itibaren uygulayacağınız bu program için isteğinize bağlı olarak 1 porsiyon patlıcan kebabı ya da köfte tüketebilirsiniz. Bu menüleri tercih edemeyecek iseniz; sebze yemeklerini mutlaka 1 porsiyon olarak almalısınız.

Sıvı tüketimi açısından önemli olan su iftar menünüz içerisinde olmazsa olmazlar açısından önemlidir. Ayrıca 3-4 adet sarma 2-3 kaşık pilav yiyebilirsiniz. 1 porsiyon cacık ya da salata da menünüz içerisinde yer alabilir.

2.Gün

Kendi isteğinize göre hazırlayacağınız menü için; etli kuru fasulye, barbunya, bulgur pilavı, zeytinyağlı yemek türlerinden bir tanesini iftar menüsü için tercih edebilirsiniz.

Ayrıca zeytinyağlı biber dolması da menünüz arasında olabilir. Salata vazgeçilmeziniz olacaksa; içerisinde sızma zeytinyağı kullanmanız gerekir. Nar ekşisi ve bol sirkeli bir salata tüketebilirsiniz. Kompostolar için kendinizin hazırlamış olduğu erik, vişne gibi meyvelerden şekersiz bir şekilde alabilirsiniz.

Tatlı Tüketimi

Canan Karatay ramazan diyeti içerisinde tatlılara pek fazla yer verilmemiştir. Bu durumda yiyecek olduğunuz tatlı ihtiyacınızı meyvelerden karşılayabilirsiniz. Meyve tüketmek istemiyorsanız; şekersiz ya da çok az şekerli olarak kendiniz komposto yapabilirsiniz.

Hazırlayacağınız komposto; vişne, kayısı gibi meyvelerden olabilir. Bunun dışında kesinlikle tatlı alımına dikkat etmeniz gerekecektir.

Ayça Kaya Ramazan Diyeti

Sağlığınıza dikkat etmek isterken aynı zamanda oruç ibadetinizi tamamlamak istiyorsanız ayça kaya ramazanda kilo vermek için size birkaç öneri sunmaktadır.

Sahur ve iftar menüsü olarak ayrılan bu program içerisinde düzenli bir şekilde diyet listenizi oluşturur ve yerine getirirseniz; kilo verebilir ya da formunuzu koruyabilirsiniz. Oldukça kolay olan diyet listesi şu şekilde olacaktır.

https://www.facebook.com/gunluksaglik/

Ayça Kaya Tavsiyeleri

Günümüz şartlarında beslenme bozukluğu oldukça önemlidir. Kalori kısıtlaması yapabilmek vücudumuz için sağlıklı bir adım olduğunu biliyoruz. Bu nedenle ramazanda daha fazla dikkat etmemiz konusunda alınan uyarılar sayesinde uygulayacağınız programda sağlıklı bir şekilde kilo verebilir ve oruç ibadetini yerine getirebilirsiniz.

İşte Dr. Ayça Kaya önerileri

Oruç tutma aşamasında en önemli noktalardan bir tanesi de yeteri kadar su içmeyi başarmak olacaktır. Fazlası ile sıcak ve uzun zamanların gelmesi ile ramazanda oruç tutarken su tüketimine daha fazla dikkat etmelisiniz. Normal zamandan daha fazla tüketim yapacağınız bu günler için siz de sağlıklı ve formda kalmak istiyorsanız suyu normalden fazla içmelisiniz.

Su Tüketimine Dikkat Edin

Sağlıklı bir insan 40 gün boyunca açlığa dayanabilir. Fakat sağlıklı bir insan susuzluğa sadece 7 gün dayanabilir. Bu nedenle iftar menüsünde ne olmalı konusundan daha da önem arz eden konulardan bir tanesi su içmek olmalıdır. Ne kadar su içmeliyim sorusu oldukça önemlidir.

İnsanlar normal zamanlar içerisinde de ortalama olarak her gün 2.5 litre su tüketmelidir. Bu litre ortalama olarak 10 bardak suya denk gelebilir. İftarda ezan okunduktan sonra ilk olarak 2 bardak suyu içmelisiniz. Daha sonrasında yemek esnasında da 2 bardak su mutlaka içmelisiniz.

Uyku durumuna gelene kadar ise; iftardan sonra 4 bardak su içmelisiniz. Sahurda ise; 2 ile 3 bardak su içebilirsiniz.

Susuzluğunuzu arttıracak olan sıvılardan uzak durmanız gerekecektir. Örneğin; çay, limonata, şerbet, şekerli meyve suları, tuzlu şalgam, turşu suyu, kahve gibi içeceklerden uzak durmalısınız. Böylece susuzluk oranınız düşecektir.

Özellikle fazla tuzlu olan şalgam, turşu suları gibi içecekleri tansiyon hastalarının tüketmemesi gerekir. Kalp hastası ve böbrek hastalığınız varsa bu içeceklere de dikkat etmelisiniz. Bu rahatsızlığı bulunan insanlar iftardan sonra iki adet mineralli maden suyunu içebilirsiniz. Böylece gün içerisinde ter ila kaybetmiş olduğunuz elektrolitleri yerine koyabilirsiniz.

Ramazanda Hazırlanan Sofralara Dikkat

Beslenmenize dikkat etme aşamasında hazırlayacak olduğunuz iftar menüleri de sağlıklı olmak zorundadır. Sizin için uyarlanacak ve sunulacak olan önerilere uymanız durumunda sağlıklı bir şekilde kilo verebilir ve formunuzu koruyabilirsiniz.

Ramazan menüsü diye abartmadan hazırlayacağınız sofralar kilo almamanızı sağlayacaktır. Örnek olarak sofralarınızda iftar aşamasında; pastırma, kaymak, sucuk, farklı çeşit peynir, tereyağı, reçel ve balı kaldırmanız gerekecektir.

Genel olarak ramazan iftar menüsü içerisinde de hatırlanan bu gıdalardan uzak durmalısınız.
İftar menüsünü hazırlıyorsanız menünüz içerisinde en fazla bulunduracağınız yemek çeşidi 5 olmalıdır. Bu sayıdan şaşmamanız sizin için önemlidir. Sofranıza koyacağınız beş çeşit yemek türünden bir tanesi çorba çeşidi olmalıdır. Diğeri ise et yemeği tercih edebilirsiniz.

Üçüncü çeşit olarak tercih edebileceğiniz yemek türü ise; sebze yemeği olmalıdır. Bunlar dışında salata ve yoğurdu sofranızdan eksik etmemeniz gerekecektir. Anlayacağınız; çeşit çeşit börekleri, makarnaları, pilavları sofralarımızdan kaldırıyoruz ve bu 5 çeşit yemek türünü uyguluyoruz.
İftar menüsü içerisinde hazırlayacağınız çorba içeriğinde mutlaka 1 çeşit çorba bulunmalıdır. Kremalı ya da bol yağlı çorbaları tercih etmemeniz en doğrusudur.

Ramazan ayı boyunca kuru baklagillere iftar menülerinizde daha fazla yer vermeniz gerekiyor. Bunun için hem protein kaynağı hem de karbonhidrat açısından oldukça önemlidir. Kuru baklagiller içerisinde lif oranı da oldukça fazladır. Bu durum sayesinde daha fazla bir şekilde tokluk hissine erişebilirsiniz.

Yemek ve Salatalarınız Hakkında Öneriler

Her iftar menüsü içerisinde olmazsa olmazınız salata olmalıdır. Her zaman masanızda salataya yer vermelisiniz.

Salatalarınızı hazırlamak için ya da süslemek için ızgara sebzelere yer verebilirsiniz. Salata içerisinde az tuzlu peynir ve kuru baklagiller de kullanabilirsiniz. Salata hazırlama aşamasında sosunuzu ve yağınızı kullanma konusunda dikkat etmeniz gerekecektir.

4 kişilik bir ailede yaşıyorsanız ve 4 kişilik bir salata yapacaksanız 1 tatlı kaşığı olarak zeytinyağı koyabilirsiniz. Bunun yanında kişi başına yarım limon sıkabilirsiniz. Sizin sağlığınız açısından önemli olan hazır limon sularını kullanmanız oldukça sağlıksız olacaktır.

Sirke kullanmanız da salata için pek tavsiye edilmez. Bunun nedeni limon içerisinde bulunan C vitamini sayesinde; yemeğin içerisinde yer alan demirin vücut ile kolay bir şekilde kullanılmasını sağlar ve böylece de metabolizmanızı hızlandırır.
Genel olarak sebze yemekleri tüketmeniz önerilir.

İftar menüleriniz içerisinde yer alacak sebze yemeklerini dilerseniz zeytinyağlı dilerseniz de etli olarak yapabilirsiniz. Fakat mutlaka ama mutlaka en az 1 adet sebze yemeği menünüz içerisinde yer almalıdır. Eğer kıymalı ya da etli bir sebze yemeği yapmış iseniz; tekrar bir et yemeği çeşidi oluşturmanıza gerek yoktur.

Sebzeler günlük hayatımızda da oldukça fazla kullanılmalıdır. Bunun nedeni sebze içerisinde yer alan lif ve su hem midemize hem de bağırsaklarımıza yarar sağlayacaktır. Lif sayesinde de tokluk hissiniz artacaktır.

Ayran, yoğurt, cacık gibi yoğurt türevleri sofranızda mutlaka olmalıdır. Eksik etmeyeceğiniz bu yiyecekler; protein, yağ, karbonhidrat ve kalsiyum açısından oldukça zengindir. Bu nedenle gün içerisinde hem hararetinizi alacak hem de sizi tok tutacaktır. Ayrıca metabolizmanızı çalıştıracaktır. Eğer sahurda 1 bardak yoğurt yerseniz gün içerisinde sizi tok tutacak ve sağlıklı bir vücuda sahip olacaksınız.

Sofranızda bulunması gereken yiyeceklerden bir tanesi de et yemekleridir. Et yemekleri için proteinler tokluk süresini arttıracaktır. Kırmızı et tüketimini fazla tercih edebiliyorsanız mutlaka sofranızda bulunmak zorundadır.

B12 vitamini içeren ve demir açısından da oldukça zengin normal şartlarda da haftada 3 gün olarak tüketilmelidir. 3 gün kırmızı et, 3 gün balık ve 1 gün tavuk eti tüketmeniz formunuzu korumak açısından önemlidir.

Ender Saraç Ramazan Diyeti

Ramazan ayı yaklaştıkça nasıl diyet yapacağınız konusunda Ender Saraç ramazanda kilo vermek sizin için daha faydalı ve hızlı olacaktır. Dikkatli bir şekilde uygulayacağınız diyet programı için sofranızda yer vereceğiniz gıdalara da dikkat etmeniz gerekecektir.

Ramazan ayında beslenme nasıl olmalı, sahurda ne yemeliyim, iftar menüsünü nasıl hazırlamalıyım gibi sorular ile karşı karşıya kalıyorsanız işte sizin için birkaç öneri;

Sahurda Yemeniz Gereken Yiyecekler

Sahurda yiyecekleriniz iftarda yiyecekleriniz kadar önemlidir. Ayrıca sahurda içeceklerinize de dikkat etmelisiniz. Sahurda alacağınız besinleri gün içerisinde sizi tok tutacak şekilde olmasına dikkat etmeniz gerekecektir. Dolayısı ile az tuzlu ya da tuz oranı düşük içerisinde yeterli düzeyde sıvı bulunduran besinler tercih edilmelidir.

Bu besinlerin yanında ise karbonhidrat ve yağ içeren mineral ve vitaminlerle de destekleyebilirsiniz. Hazırlanmış olan diyet listesi içerisinde sahurda da az tuzlu ve bol sıvı içeren besinler içerir.

İftarda Yemeniz Gereken Yiyecekler

İftarda yemeniz gereken yiyecekler arasında da bol lifli gıdaların olması gerekir. Bu programa göre; besin ihtiyacınızı sebzelerden karşılayabilir ve sizin için faydalı olacak meyve tüketimini de yapabilirsiniz. Ayrıca tüm bu aşamalardan sonra iftar sofraları içerisinde salatalara da yer vermeniz gerekir.

Zeytinyağı ile hazırlayacağınız salatalarınız için limon suyu, sirke gibi ekşi tadı verecek maddelerden uzak tutmanız gerekecektir. Sağlığınız açısından önemli olan ekstra katkı maddesi bulunmayan ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca salatalarınız yanında iftarınızda sıvı gıdalar tüketilmesi adına alacağınız cacık, yoğurt ya da ayran gibi besinler protein ve kalsiyum açısından da oldukça önemlidir.

Sahur Menüsü

Sahur menüsü içerisinde yiyeceğiniz besinlerden bazıları şu şekildedir. İlk olarak şekersiz ve açık bir çay içebilirsiniz. Sıvı tüketimini çay ya da süt olarak da uygulayabilirsiniz. Böylece gün içerisinde sizin sıvı ihtiyacınız karşılanacak ortalama susuzluk düzeyinde yardımcı olacaktır.

Kahvaltı tarzında bir sahur menüsü oluşturmak istiyorsanız 1 adet haşlanmış yumurta sofranızda bulunması gerekir. Ender Saraç sahur programına göre 3 dilim peynir ve 3-4 dilim ekmek de sahur diyet listesi içerisinde yer alır. Ayrıca 2 adet ceviz de sahurda yiyebilirsiniz. Bunların yanında domates ve salatalık da tüketebilirsiniz.

İftar Menüsü

İftar menüsü için hazırlayacak olduğunuz yemeklere oldukça dikkat etmeniz gerekir. İftar menüsü içerisinde aşırı yağlı ve çok tuzlu yiyeceklere yer vermemelisiniz. Tatlı ihtiyacını iftarda yiyecek olduğunuz 1 ile 2 adet hurma ile karşılayabilirsiniz. Ayrıca 1 kepçe çorba da iftar menünüz içerisinde yer almalıdır. Çorbanızı içmeniz ardından 10 ile 20 dakika beklemeniz gerekir. Daha sonrasında; ilk seçenek olan yemek listesini uygulayabilirsiniz.

Birinci seçenek içerisinde 5 yemek kaşığı sebze yemeği bulunur. Büyük bir kase cacık, 2 dilim ekmek ve salata da ramazan diyeti menüsü içeriğinde yer alır.

İkinci seçeneği tercih etmek istiyorsanız; zeytinyağlı yemeye dikkat etmelisiniz. Bunun için de 5 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği, yoğurtlu salata ve 2 küçük dilim pide ayrıca salatayı tercih edebilirsiniz.

Üçüncü ve son seçenek olarak 3 adet ızgara köfte ya da ızgara tavuk yanında közlenmiş olarak sebze salatası, 1 su bardağı ayran yanında 2 dilim ekmek ve salatayı tercih edebilirsiniz.

Yemek Sonrası

Yemek sonrasında uygulayacağınız adımlarda oldukça önemlidir. İftar menüsünden sonra dinlenme aşamasında yeşil çay size iyi gelecektir. Yeşil çay içmenin ardından 1 porsiyon meyve, haftada 1 gün ve 1 porsiyon da tatlı tüketebilirsiniz.
Tatlı ya da meyve aşamasından yarım saat sonra 1 bardak ayran içebilirsiniz. Dilerseniz ayran yerine 1 bardak şekersiz limonata da içebilirsiniz.

https://www.kilonasilverilir.com/hakkimizda/