Vitaminler : Vücudun Sağlığın Korunması

10 Haziran 2019 By 0 Yorum

Vitaminler vücudun optimal metabolik süreçlere ulaşması ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için gereklidir.

Vitaminler vücudun optimal metabolik süreçleri başarması için gereklidir, fakat aynı zamanda bağışıklık sistemini ve genel olarak sağlığı destekler. Hipovitaminoz vücuttaki vitamin eksikliği anlamına gelir, bu da ciddi kalp hastalığı veya hatta ölüm gibi rahatsız edici sonuçlar doğurabilir. Bunun yerine, hipervitaminozu, vücuttaki vitaminlerin anormal derecede büyük miktarlarda depolanması anlamına gelir, vücut için faydalı değildir ve bu elde edilmesi neredeyse imkansızdır.
Vitaminler, vücutta bir oranda sentezlenmemiş, yaşam için gerekli olan ve çok küçük miktarlarda hücrelerin metabolizmasında önemli reaksiyonları teşvik eden organik bileşiklerdir.Çünkü çoğu vitamin vücut tarafından yapılamaz besin alınmalıdır. Bu yiyeceklerin bir kısmı masamıza ham olarak geliyor, bir kısmı da bazı pişirme işlemlerinden geçiyor. Pişirmede yapılan işlemlerinde oluşabilecek vitamin kayıpları insan sağlığı ile yakından ilgilidir. Vitamin gruplarını etkileyen ısı ve ışık gibi faktörleri olan asitli ve alkali ortamlar vardır. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam sürdürmede vitamin kaybına neden olmadan her bir kombinasyonu tüketmek gerekir.

Vitaminler iki ana kategoriye ayrılır:

Suda çözünen vitaminler – B ve C
Liposoluble vitaminler – A, D, E, K

En iyi bilinen suda çözünen vitaminler

C Vitamini

Aynı zamanda askorbik asit olarak da bilinen C Vitamini, muhtemelen tüm vitaminlerin en tanınmışımdır. Avantajları arasında vücut dokusunun korunması, vücudun bağışıklık yetersizliklerine karşı korunması, amino asit metabolizmasının düzenlenmesi, kolesterolün uzaklaştırılması ve daha fazlası sayılabilir. C vitamini besin takviyesi şeklinde kullanıldığında, vücut gerekli günlük dozu alır ve aşırı doz alamaz.

Askorbik Asitin En Çok Bulunduğu Besinler;

Limon,portakal, mandalina gibi turunçgiller, çilek, böğürtlen, kuşburnu, domates, lahana, patates ile ıspanak, marul, yeşil biber asma yaprağı gibi yeşil yapraklı sebzeler zengin kaynaklarıdır. Bu besinleri taze olarak tüketmek, bekletmemek kayıpları önlemek açısından önemlidir.aması, saç dökülmesi, uykusuzluk veya düşük performansla kendini gösterir.

B Vitamini

B vitamini, B1 ila B17 vitamininden oluşan çeşitli vitaminlerden oluşan bir komplekstir. Bu vitaminler bağışıklık sistemini uyarmak ve stresi azaltmak için birlikte çalışırlar.
En önemli görev enerji metabolizmasıdır. B1 Vitamini, vücuttaki enerjinin çeşitli besin maddeleri ile vücuda alınan besin maddelerini dönüştürmede ve aynı zamanda en önemli enerji kaynakları olan karbonhidratlardan enerji üretmesinde önemli bir işleve sahiptir.
B vitamini eksikliği cilt sorunlarına, sindirim sorunlarına ve uykusuzluğa neden olabilir.
Yorgunluk ve halsizlik,iştah azalması, kusma ve sindirim sistemi
bozukluklar, kalp yetmezliği, ajitasyon, yetersizliğin yaygın belirtileridir.
Eklemde şişlik ve ağrıya neden olan sinir sistemi bozuklukları ve denge bozuklukları olarak tanımlanan hastalıklar, en önemli yetersizlik belirtileridir.

Tiamin

Aynı zamanda tiamin olarak da bilinen B1 , B grubunda bulunan ilk vitamindir. Karbonhidrat alımı ne kadar yüksek olursa, bu vitamin karbonhidratları enerjiye dönüştürdüğü için B1 vitamini takviyesi gerekir. İnsan vücudu bu vitaminin sadece 30 mg’ını işleyebilir, çünkü sporadik olarak desteklenmesi gerekir. B1 vitamini eksikliği sinir sistemi hastalığına neden olabilir(Beriberi denilen bir hastalık).

B1 vücutta depolanmaz. Bu nedenle günlük diyetlere katılmak gerekir. Temel olarak, 1000 kalori başına 0.4 mg B1 vitamini almanız önerilir.

En Çok Bulunduğu Besinler

Karaciğer ve diğer organ etleri, et, süt, kuru baklagiller, tahıllar (buğday, mısır, pirinç), ceviz, fındık, yumurtadır.

Riboflavin

Riboflavin olarak da bilinen B2 Vitamini, bir büyüme vitamini olarak kabul edilir. Hemoglobindeki demir fiksasyon sürecinde belirleyici bir role sahiptir. Işığa duyarlı . Bilimsel araştırmalar, açığının anemiye yatkınlığı arttırdığını göstermiştir.

Riboflavinin En Çok Bulunduğu Besinler

Karaciğer, et, süt ve ürünleri, yumurta , peynir, balık, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllardır.

B3 Vitamini

B3 Vitamini, B Vitaminler grubunun en stabil maddesidir.Bu vitamin aynı zamanda niasin veya nikotinik asit olarak da bilinir. B3 Vitamini eksikliği nadiren görülür, ancak anemi gibi insan vücudunda düzinelerce süreci bozabilir veya pellegra adı verilen bir hastalığın kurulmasına yol açabilir. B3 Vitamini kozmetik endüstrisinde de kullanılır.

Niasinin En Çok Bulunduğu Besinler

Et, balık, kümes hayvanları, karaciğer, maya, tahıllar, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

B6 vitamini

B6, B2 gibi ışıkta bozulabilen vitaminlerdir.Ayrıca piridoksin olarak da bilinir. Hücrelerin genetik mutasyonlara karşı korunmasına yardımcı olur ve amino asitlerin metabolizmasına katkıda bulunur. Kontrasepsiyon kullanmak, alkol almak veya sigara içmek B6 vitamininin etkinliğini azaltabilir.
B6 vitamini yetersizliğinde en önemli bulgu sinir sisteminde, kan hücrelerinde görülür. Deride yaralar oluşur. Sinir sistemi bozukluğuna bağlı olarak bayılma nöbetleri (konvulsiyon) görülür. Dudak kenarları ve dilde yaralar, huzursuzluk ve hipokromik anemi denilen kansızlık, çocukluk çağında sık görülen B6 vitamini eksikliklerinden biridir. Büyüme geriliği,sindirim sistemi bozukluğu ve böbrekte taş oluşumu da B6 eksikliğindegörülen hastalıklardan bazılarıdır.

B6 Vitaminlerin En Çok Bulunduğu Besinler

Et, karaciğer, böbrek, tahıllar ve kuru baklagillerdir.

B9 Vitamini

Folik asit olarak da bilinen B9 Vitamini hamile kadınlar için çok önemlidir, bu vitaminler fetüsün sinir ve kemik sisteminin gelişiminde belirleyici bir role sahiptir. B9 Vitamini eksikliği, fetusun kaybına veya erken doğumuna bile neden olabilir. Vücut bu vitamini sadece B12 vitamini ile birlikte kullanabilir.
Amino asitlerin ve kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. Folik asit vücutta birikim yapmaz ve bağırsaklardaki mikroorganizmalar tarafından sentezlenir. Folik asidin vücutta çalışması için C vitamini ihtiyaç duyar.

Folik Asitin En Çok Bulunduğu Besinler

Karaciğer, diğer organ etleri, yeşil yapraklı sebzeler,maya, kuru baklagiller ve tahıllardır. Besinlerin hazırlanması, işlenmesi ve depolanması aşamaları folik asit kaybına neden olur. Bu nedenle sebzelerin pişirilmesi ve saklanması ilkelerine dikkat edilmelidir.

B12 Vitamini

B12 Vitamini, B vitamin grubunun sonuncusu olarak keşfedilmiştir ve siyanokobalamin olarak da bilinir. Vücut için kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda yeri doldurulamaz. Fazla alkol tüketimi durumunda, alkol B12 vitamini emilimini zorlaştırdığından daha fazla dikkate alınmalı ve desteklenmelidir.Suda ve alkolde çözünen bir vitamindir, yüksek sıcaklıklarda hasar görur. Karaciğer, kalp ve böbrek dokularında önemli miktarda B12 bulunur.
B12 yetersizliğinde sinir sisteminde bozukluklarla pernisiyöz anemi oluşur. Kol ve bacaklarda uyuşma, duyu azalması, ruhsal bunalım ve kasılmalar en belirgin eksiklik belirtisidir.

B12 Vitamininin En Çok Bulunduğu Besinler

Et ,süt, peynir, yumurta ve balıktır. B12 vitamini bitkisel besinlerde bulunmaz.

Liposoluble vitaminler

E vitamini

E vitamini liposoluble vitaminler kategorisine aittir. Tokoferol olarak da bilinir. İnsan vücudu bu vitaminin kendisini sentezleyememektedir, bu nedenle beslenme veya besin takviyesinden alınmalıdır. E vitamini, doğal bir antioksidandır, insan sağlığı için çok önemlidir, çünkü kan damarlarının duvarlarını güçlendirir ve kırmızı hücrelerin stabilitesi üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir.
Çok önemli bir vitamin olan E vitamini yağda çözünür,
ve alkaline duyarlı bir ortam. Oksijen ve demir ile
safra asitlerinin emilimi için hemen okside olur
gerekli. Diyetteki bitkisel yağ miktarını arttırırken, E vitamini gereksinimini arttırır.
Vücut Çalışmasındaki Görevleri
Yağların emiliminde bir bozukluk oluştuğunda E vitamini emilimi de
azalır.
Hücre zarının koruyucusudur (antioksidan) .
Damar içerisinde akışkanlığı sağlar, damar tıkanıklığını önler. (ateroskleroz)
Erken doğmuş bebeklerde demirin kullanılmasına yardımcı olarak
anemi (kansızlık) oluşumunu engeller.
Yetersizlik belirtileri insanlarda yaygın değildir, çünkü günlük yiyeceklerde yeterli miktarda bulunur. Deney hayvanlarında E Vitamini eksikliği kısırlığa, kalpte ve diğer kaslarda yorgunluğa, karaciğer bozukluklarına ve kırmızı kan hücrelerinin hafif parçalanmasına neden olmaktadır.

E Vitamininin En Çok Bulunduğu Besinler

Bitkisel yağlar, tahıl taneleri , yağlı tohumlar, soya, yeşil yapraklı sebzeler , baklagillerdir.

D vitamini

D vitamini ayrıca kalsiferol olarak da bilinir. Sadece birkaç gıdada bulabiliriz, ancak UV ışınlarından güneş ışığına maruz bırakılarak da elde edilebilir. D vitamini kemiklerde kalsiyum ve magnezyumun daha iyi emilmesine yardımcı olur, böylece dirençlerini destekler. Aynı zamanda eklem iltihabının tedavisini de destekler ve osteoporoza karşı çalışır.Balık yağı ve güneş ışığında bulunan D vitamini eksikliğinde raşitizm görülür. Raşitizmde kemik ve dişlerde bozukluk ve eğrilik görülür.
Dişler geç çıkar. Kafa kemikleri yumuşar ve eğrilir. Eklemlerde şişkinlik görülür.
Vitamin D suda erimediği için fazlası idrarla atılamaz ve bu nedenle ihtiyaçtan fazlası ve gelişigüzel alınması sakıncalıdır.

D Vitaminin En Çok Bulunduğu Besinler

Balık yağı, balık, karaciğer, yumurta sarısı, tereyağı, zenginleştirilmiş besinler (örneğin margarin) ve güneş ışınlarıdır.

A VİTAMİNİ

A vitamini; görme, büyüme, üreme, embriyo gelişmesi, kan yapımı, bağışıklık sistemi ve doku hücresi farklılaşmasında gerekli bir vitamindir. A vitamini yağda erir, ısıya dayanıklıdır, emilimi için safra asitlerine ihtiyaç vardır.
A vitamininden yeterli beslenen bir birey günlük ihtiyacın 10 katı kadar
A vitamini alırsa vücutta zehirlenme etkisi görülür. Zehirlenmenin ilk belirtileri baş ağrısı, baş dönmesi, kusma şeklindedir. Fazla alınmasında karaciğerde büyüme, eklemlerde ağrı, baş ağrısı, kuru ve pul pul dökülen deri, kusma ve iştah kaybı, uzun kemiklerde kalınlaşma, saç dökülmesi, deride sararma ve kafa içi basıncın artması, sinir sisteminde hasar ve doğumsal bozukluklar da gözlenebilir.

A Vitamininin En Çok Bulunduğu Besinler

Organizmanız A vitaminini iki yolla sağlar. Retinol formundaki A vitaminini hayvansal kaynaklı karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta gibi besinlerden alırsınız. Bitkisel kaynaklardan ise beta karoten gibi karotenoidleri alır ve bunları organizmanızda A vitaminine dönüştürebilirsiniz.
Karotenoidlerin ( A vitamini ön maddesi) kaynakları kırmızı ve sarı portakal ile birçok koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. En çok sarı turuncu (havuç , kış kabağı vb.) koyu yeşil yapraklı sebzeler ile sarı ve turuncu meyvelerde(kayısı, şeftali vb.) bulunur.

VİTAMİN K

Günlük gıdalarımızda yeterli miktarda K vitamini olan bir kan pıhtılaştırıcısı olarak tanımlanır ve kalın bağırsakta bakteri tarafından yapıldığı için yetersizliğinde oluşan bir hastalık tanımlanmamıştır. Yağda çözünen bir vitamindir ve emilmesi için safra asitleri ve yağa ihtiyaç vardır.

K Vitamininin En Çok Bulunduğu Besinler

En zengin kaynakları, ıspanak ve benzeri yeşil yapraklı sebzeler,karaciğer, kuru baklagiller ve balıklardır.

Multivitaminler ve multivitamin kompleksleri

Multivitaminler veya kompleks vitaminler, besin kaynaklarından yetersiz vitamin alımı veya stres ve fiziksel aktivite nedeniyle oluşan beslenme eksikliklerinin dengelenmesine yardımcı olur. Vücuttaki dengeyi korumaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Multivitaminlerin yararlarından biri, günlük vitamin ve mineral dozlarını bir arada, gerekli ve önerilen şekilde içermeleridir.
Multivitaminlerin ve vitamin komplekslerinin en büyük avantajı, kesin miktarda farklı türde vitamin içermeleridir.

Kadınlar için Vitaminler

Vitamin kompleksleri özellikle kadınlar için tasarlanmıştır ve en sık B9, C ve E vitaminleri, beta karoten, magnezyum, kalsiyum, demir, D vitamini, K, çinko, iyot ve yağ amino asitleri gibi vitamin ve mineralleri içerir. Bu maddeler kadının vücudunda fiziksel görünümü korumak veya geliştirmek ve bağışıklığı güçlendirirken yağların yanmasını hızlandırmak için gereklidir. Kadınlar için doğru vitaminleri seçerken, vitaminlerin yaşını akılda tutmak gerekir.

Erkekler için Vitaminler

Erkekler genellikle vitamin ve mineral tüketimini ihmal ederler. Bu haliyle, A, D, E, kompleks B, magnezyum, kolin, biotin, omega-3 yağ asitleri içeren erkekler için özel bir kompleks geliştirilmiştir. Genellikle kas büyümesini güçlendirmeye ve doğurganlığı arttırmaya odaklanırlar.

https://www.kilonasilverilir.com/akdeniz-diyeti-2019un-en-iyi-diyet/

https://www.facebook.com/gunluksaglik/